Tržište pametnih telefona

Još jedna analiza pokazala pad prodaje pametnih telefona

Još jedna analiza pokazala pad prodaje pametnih telefona
Inflacija i kriza usporila tržište
Depositphoto

Tijekom zadnjeg tromjesečja 2022., globalne isporuke pametnih telefona iznosile su ukupno 301,5 milijuna jedinica, što predstavlja smanjenje od 15,4 posto u usporedbi s prethodnom godinom, prema Omdiji. Obično se u posljednjem tromjesečju isporučuje najviše pošiljki, no ove se godine plima promijenila uz razočaravajući i marginalni pad od 0,7 posto u usporedbi s prethodnim tromjesečjem. Većina velikih proizvođača originalne opreme zabilježila je značajan negativan rast u usporedbi s prethodnom godinom, s dvoznamenkastim padom isporuka.

Kao što je uobičajeno u četvrtom kvartalu svake godine, Apple je zabilježio najviše isporuka od bilo kojeg OEM-a: 74 milijuna. Ovo je značajno povećanje od 41,6 posto u odnosu na treći kvartal 2022., ali ipak pad od 13,3 posto u usporedbi sa skokom isporuka zabilježenim u 4. kvartalu 21. Apple i dalje osjeća isti udarac koji je utjecao na cijelo tržište pametnih telefona, s četvrtim tromjesečjem 2022. konačno prekinutim Appleovim nizom kontinuiranog rasta od osam tromjesečja/dvije godine, pri čemu je svaki kvartal od četvrtog tromjesečja 2020. bilježio pozitivan rast, sve do sada.

“Budući da su njegovi potrošači obično lojalni kupci s visokim dohotkom, očekivalo se da kriza troškova života neće utjecati na isporuke Applea na isti način na koji utječe na robne marke niske i srednje klase. Ali sada, s učincima inflacije i poremećaja u proizvodnji, Appleov rast u četvrtom tromjesečju 2022. razočaravajuće je mali u usporedbi s prethodnom godinom. Apple je bio uvjeren u veliku potražnju i planirao je maksimalnu proizvodnju za ova dva modela kako bi joj se suprotstavio. Međutim, obustava proizvodnje u tvornici Foxconn usporila je ovo“, rekla je Jusy Hong, viša voditeljica istraživanja u Omdiji.

Samsung je pao s prvog na drugo mjesto. Iako to nije samo zbog Appleovog povećanja u četvrtom kvartalu, već i zbog pada od 15,4 posto, bilježeći 58 milijuna isporuka u 4Q22 u usporedbi sa 69 milijuna u 4Q21. Također je zabilježio pad od 8,8 posto u odnosu na prethodni kvartal, u odnosu na 64 milijuna. Njegov tržišni udio, međutim, ostaje stabilan jer drugi proizvođači originalne opreme bilježe veće padove.

Glavni kineski proizvođači originalne opreme i dalje osjećaju ovaj pad u posljednjim kvartalima. Xiaomi, Vivo i Oppo, koji se nalaze na trećem do petom mjestu u isporukama, svi su zabilježili pad od više od 25 posto u četvrtom kvartalu u odnosu na isto razdoblje prethodne godine. Xiaomi je i dalje treći najveći proizvođač originalne opreme pametnih telefona po isporukama, s 33 milijuna zabilježenih u 4. kvartalu 22. Ali ovo je značajan pad u odnosu na prethodni kvartal (41 milijun u 3. kvartalu 22., pad od 18,0 posto) i prethodnu godinu (45 milijuna u 4. kvartalu 21., pad od 26,5 posto).

Oppo Group i vivo zamijenili su četvrto i peto mjesto, iako obje bilježe pad. vivo je isporučio 24 milijuna jedinica u 4. kvartalu 22., što je mali pad u odnosu na 25 milijuna u 3. kvartalu 22., ali veliki pad od 25,8 posto u odnosu na 32 milijuna jedinica isporučenih u prethodnoj godini. Oppo grupa zabilježila je još veći pad, s 29 milijuna u prethodnom tromjesečju na 23 milijuna u četvrtom tromjesečju, što je pad od 20,3 posto. U odnosu na prethodnu godinu, to je pad od 29,1 posto sa 33 milijuna.

Tijekom 2022. zabilježeno je 1,207 milijuna pošiljki. Ovo je pad od 9,9 posto u odnosu na 1.340 milijuna isporuka zabilježenih 2021. Honor je bio jedini veliki set OEM-a koji je zabilježio rast, zabilježivši 59 milijuna u 2022. u usporedbi s 40 milijuna u 2021. Apple i Motorola bili su dva OEM-a koji su bili najotporniji na opći trend pada, pri čemu svaki bilježi male padove od 1,3 posto odnosno 1,4 posto. Samsungove konačne zabilježene isporuke u 2022. iznose 259 milijuna, najviše od bilo kojeg OEM-a, ali to je još uvijek pad od 4,8 posto u odnosu na 272 milijuna zabilježenih u 2021. Najviše su pogođeni kineski OEM-ovi, uz Xiaomi, vivo i Oppo grupu. bilježeći značajan dvoznamenkasti pad u isporukama.

“Isporuke i ciljevi su pali, a mnogi OEM-ovi, uključujući Apple i Samsung, pali su više od predviđenog. Toliko toga utječe na potražnju potrošača za pametnim telefonima, ali ključni pokretač je inflacija koja smanjuje pakete plaća i smanjuje raspoloživi dohodak. Jak dolar u odnosu na druge valute također obeshrabruje profitabilnost OEM-a i usporava promocije i marketinške aktivnosti. Na strani proizvodnje, velike zalihe i niska potražnja rezultiraju stalnim smanjenjem obujma proizvodnje. Tržištu će trebati vremena da se oporavi, a porast isporuka nije vjerojatan barem do trećeg tromjesečja 2023.”, zaključio je Hong.