Najveći domaći ICT izvoznik Ericsson Nikola Tesla 2019. slavi 70 godina postojanja i to je zaista bio dobar povod da upravo toj obljetnici bude posvećen još jedan naš ljetni specijal kojim tako završavamo šestu sezonu ICTbusiness TV-a. Upravo Ericsson Nikola Tesla danas ima preko 3200 visokoobrazovanih stručnjaka koji sudjeluju u razvoju tehnologija budućnosti, što s ponosom ističe predsjednica kompanije Gordana Kovačević.
Rijetke su tvrtke koje usprkos izazovnim okolnostima, kroz godine sukladne samo jednom ljudskom vijeku, tako neposredno i jako utječu na promjenu života cijelih generacija. Ova obljetnica dodatan nam je poticaj da nastavimo rad na našoj viziji; osnaživanju inteligentnog, održivog i povezanog svijeta, ističe Gordana Kovačević.
Kako Ericsson Nikolu Teslu čine njezini ljudi, treba istaknuti da jedan od ključnih proizvoda na kojima rade su i sustavi za novu 5G mrežu o čemu za ICTbusiness TV govore Miroslav Kantolić, direktor prodaje i marketinga za A1 Hrvatska, Drago Holub, rukovoditelj tima za razvoj 3G, 4G i 5G radijskih pristupnih mreža te Marijan Tadić, rukovoditelj tima 5G jezgrenih mreža. Danas napori za razvoj 5G mreža su rezultirali da u Centru za istraživanje i razvoj Ericssona Nikole Tesle radi 1400 većinom visokoobrazovanih ljudi na lokacijama u Zagrebu, Splitu i, od prošle godine, u Osijeku. Njihovi stručnjaci razvijaju softver za Ericssonove proizvode koje koriste najznačajniji svjetski telekom operatori.
I na kraju kako se Ericsson Nikola Tesla bavi i kompletnim rješenjima o njima u segmentu softverskih rješenja govori Vjeran Buća, direktor prodaje i marketinga rješenja za industriju i društvo.
Sada dolazi kratka ljetna stanka, a onda ponovni najveći svjetski sajmovi i konferencije, pa će biti mnogo reportaža, intervjua. Doviđenja do jeseni.
Iako neki govore kako je 2G zastarjela mreža, ona je po svojim tehničkim konfiguracijama, mogućnostima i dalje najbolje i najkvalitetnije i najsigurnije rješenje za glasovnu i SMS komunikaciju jer je tome na početku bila i isključivo namijenjena. Tek u nadogradnji dobila je osnovne brzine prijenosa podataka koje se i z današnje perspektive čine smiješnima, ali su krenule prije 35 godina.
Savez mobilnih operatera, među kojima su Deutsche Telekom, Vodafone, Orange, MTN i Telefónica, pozvao je standardizacijsko tijelo 3GPP da uspostavi potrebne okvire kako bi 6G tehnologija bila operativni i društveni uspjeh.
Najnovija analiza mobilnih mreža koju je proveo domaći telekom regulator HAKOM pokazuje kako je najbolji ukupni rezultat ponovno ostvario Hrvatski Telekom, osvojivši 904 od mogućih 1.000 bodova. Slijedi Telemach s 851 bodom, dok je A1 Hrvatska zauzela treće mjesto s 846 bodova. Tako je HT ostvario 53 boda više od Telemacha i 58 bodova više od A1.