Osim Meksika i Kanade, koje su toliko povezane s američkom automobilskom industrijom da američki Bureau of Economic Analysis računa prodaju vozila sklopljenih tamo kao domaću prodaju, Japan, Južna Koreja i Njemačka su najveći izvoznici putničkih vozila u SAD.
Depositphotos
Najavljena je carina od 25 posto na uvoze putničkih automobila i auto dijelova, što je izazvalo val šoka u automobilskoj industriji. Dionice proizvođača automobila diljem svijeta pale su u četvrtak, a posebno su pogođene tvrtke sa sjedištem u Njemačkoj, Japanu i Južnoj Koreji.
Osim Meksika i Kanade, koje su toliko povezane s američkom automobilskom industrijom da američki Bureau of Economic Analysis računa prodaju vozila sklopljenih tamo kao domaću prodaju, Japan, Južna Koreja i Njemačka su najveći izvoznici putničkih vozila u SAD. Automobilske tvrtke iz ovih zemalja, poput Mercedes-Benza, BMW-a, Toyote, Hondae, Hyundaija i Kia-e, prodaju mnogo svojih vozila u SAD-u, većinom uvezena iz tvornica u Meksiku ili Kanadi ili iz inozemstva.
Iako nije iznenađujuće da su strane automobilske tvrtke doživjele pad cijena dionica nakon najave carine, činjenica da su američke tvrtke također pogođene – General Motors je pao za 7 posto, a Ford za gotovo 4 posto u četvrtak – mogla je iznenaditi neke. Naime, carine su namijenjene zaštiti američke automobilske industrije, ali američki proizvođači u velikoj mjeri ovise o uvozu dijelova i montaži u Kanadi i Meksiku, čineći ih jednako osjetljivima na nove carinske mjere. Iako se uvozi iz Kanade i Meksika mogu djelomično izuzeti od carina, izuzeće se odnosi samo na dio komponenata vozila koji je „potpuno dobiven, u potpunosti proizveden ili značajno transformiran u SAD-u.”
Dodatno, u posljednjim godinama zabilježen je značajan porast u uvozu auto dijelova, što dodatno komplicira situaciju za američku industriju. Globalne promjene u lancima opskrbe i sve veća ovisnost o međunarodnim komponentama predstavljaju izazov koji zahtijeva dugoročne strateške prilagodbe.
Microsoft je u svibnju najavio da uvodi velike promjene u razvoj hardverskih upravljačkih programa (drivera) za Windows. To uključuje ukidanje usluge Windows Metadata and Internet Services (WMIS), kao i postupka potpisivanja upravljačkih programa prije proizvodnje.
Zamke oslanjanja na stariju DUV opremu za kompanije poput Huaweija leže u činjenici da je izuzetno teško započeti masovnu proizvodnju čipova u 5nm litografiji i manjima bez suočavanja s nizom izazova.
Izvršni direktor OpenAI-ja Sam Altman doveo je u pitanje ambicije tvrtke Meta u području umjetne inteligencije, navodeći da tehnološki div pokušava privući zaposlenike OpenAI-ja izdašnim bonusima pri zapošljavanju, koji dosežu i do 100 milijuna dolara.