Čelni ljudi nekih od najvećih europskih operatera na Mobile World Congressu uputili su hitan poziv za rješavanje problema koji se tiču zaštite podataka, privatnosti građana i digitalne sigurnosti.
Izvršni direktor Vodafone, Vittorio Colao, istaknuo je kako su sigurnost i privatnost dva ključna čimbenika za današnje korisnike telekomunikacijskih usluga.
Tim Höttges iz Deutsche Telekoma naglasio je kako je privatnost podataka ugrožena, a Telefonica predsjednik Cesar Alierta traži stroga pravila koja će potaknuti digitalno povjerenje među europskim potrošačima.
Inače, u siječnju ove godine, Europska unija predstavila je General Data Protection Regulation (GDPR), koji ima za cilj uskladiti obradu podataka u tvrtkama koje posluju u zemljama članicama.
Predloženi propisi obvezuju tvrtke da obavijeste klijente o kršenju privatnosti njihovih podataka u roku od 24 sata kada su uočene nepravilnosti. Tvrtke koje će se oglušiti na to mogu biti novčano kažnjene - kazna će iznositi 5% od njihovog globalnog prometa.
Jon Fredrik Baksaas, predsjednik Uprave Telenora i predsjednik GSMA, izjavio je kako prosječni potrošač ima 26 online profila i pet lozinki. Uglavnom, čuo se doslovce vapaj u Barceloni za što boljom sigurnošću korisnika.
Stavovi čelnika tehnoloških kompanija i zaposlenika o tome kako će umjetna inteligencija oblikovati budućnost sve su različitiji. Dok direktori ističu pozitivne strane, povećanu produktivnost i bolji omjer između poslovnog i privatnog života, mnogi zaposlenici brinu se za sigurnost svojih radnih mjesta.
"Na neki način, AI sustavi danas su kao najbolji svjetski programeri na natjecanjima ili mogu postići najbolje rezultate na najtežim matematičkim natjecanjima ili mogu riješiti probleme koje bih očekivao od stručnjaka s doktoratom u svojem području."
Američki sud odbio je zahtjev tvrtke Huawei Technologies za odbacivanje većine optužbi iz savezne optužnice u kojoj se tvrdi da je tvrtka ukrala poslovne tajne i obmanula banke u vezi s poslovanjem u Iranu.