dr. Dragan Schwarz, osnivač Radiochirurgije Zagreb
Dražen Tomić / Tomich Productions
Jedna od najboljih domaćih bolnica i to ona u privatnom vlasništvu Radiochirurgije Zagreb u svome svakodnevnom radu koristi najmoderniju medicinsku opremu, ali i najmodernije tehnologije poput umjetne inteligencije pri liječenu raka. Kada je riječ o umjetnoj inteligenciji za nju osnivač Radiochirurgije Zagreb dr. Dragan Schwartz ističe kako je pomoć, ali ne i rješenje. Pritom napominje kako uvelike olakšava posao i pomaže u kvalitetnoj analitici nalaza pacijenata, no na kraju ipak treba onaj „ljudski dodir“, ono skriveno znanje koje svaki iskusni liječnik ima.
Danas Radiochirurgije Zagreb koristi rješenje bazirano na Autocontouring, gdje se umjetna inteligencija koristi za crtanje obrisa u boji oko organa koji okružuju tumor. Obično se to radi ručno, a stručnjaci moraju sami nacrtati svaki obris. Stoga je to vrlo dugotrajan (ali bitan) zadatak u planiranju liječenja. “Autocontouring čini posao lakšim i bržim. Iskorištavamo snagu računala za obavljanje rutinskih stvari bazirano na softverskom rješenju AI-Rad Companion Organs RT.
Pojasnimo, radiokirurgija je kombinacija radija, odnosno zračenja tumora, i kirurgije jer je upravo usmjerena samo na tumor, a to je vrsta ablacije zračenjem. U usporedbi s radioterapijom s višestrukim seansama, radiokirurgija se obično izvodi u jednom zahvatu s vrlo visokom dozom zračenja.
Naime, za liječnike u Radiochirurgiji Zagreb standardna je praksa kombinirati CT i MR slike kako bi se stvarno vidio trenutni status pacijenta i pripremila najbolja moguća terapija., a potraga za rakom obavlja se uz pomoć softverskog rješenja koje je podržano umjetnom inteligencijom kako bi se pronašle lezije, na primjer u plućima ili prostati.
Tim Radiochirurgije Zagreb liječi lokalno uznapredovali rak gušterače radiokirurgijom od 2017. koristeći Calypso extrakranial tracking tvrtke Varian i AlignRT tvrtke VisionRT. Proveli su studiju za procjenu potencijalnog pozitivnog utjecaja lokalnog povećanja doze tijekom stereotaktičke ablativne radioterapije korištenjem intrafrakcijskog fiducijalnog upravljanja pokretima na kliničke ishode. Ovaj pristup rezultirao je vrlo povoljnom jednogodišnjom lokalnom kontrolom tumora od 100 posto i medijanom ukupnog preživljenja od 24 mjeseca, bez toksičnosti stupnja > 2. Svoj uspjeh potvrdili su objavom rezultata istraživanja u časopisu Cancers 2022.
Koristeći linearni akcelerator Varian Edge i CyberKnife S7, koji omogućuje liječenje karcinoma uz pomoć umjetne inteligencije, kao i vrhunski opremljenu onkološko-kiruršku dvoranu, stručni tim Radiochirurgije Zagreb bio je prvi koji je u ovom dijelu Europe u praksu uveo suvremenu adaptivno-hibridnu kirurgiju koja, u slučajevima kada je to indicirano, kombinira klasičnu kirurgiju s radiokirurgijom te intervencijskom radiologijom.
Tvrtka Infobip, globalni lider u oblaku komunikacija sa sjedištem u Hrvatskoj, i e& Enterprise, poslovni ogranak grupacije e& (bivši Etisalat Group), udružili su snage kako bi predstavili novo rješenje za angažman korisnika namijenjeno poslovnim korisnicima i javnom sektoru u Ujedinjenim Arapskim Emiratima i Saudijskoj Arabiji.
Intel se pohvalio da je njihova tvornica čipova u Arizoni započela proizvodnju prvih serija Intel 18A wafera, proizvodne tehnologije koja će pogoniti nadolazeće Panther Lake čipove, te je pritom najavio visokoučinkovitu izvedbu ove tehnologije.
Europska komisija donijela je novo pravilo prema kojem zabranjuje sudjelovanje virtualnih asistenata temeljenih na umjetnoj inteligenciji (AI) u svojim online sastancima.