Institut Future Today iz Sjedinjenih Američkih Država smatra da je Kina napravila izniman iskorak ove godine po pitanju umjetne inteligencije i prikupljanja podataka. Do te mjere da zapravo stvara “novi svjetski poredak u tehnologiji“. Te ocjene svakako imaju smisla i težinu.
"Bez obzira što se usporio rast kineske ekonomije, bila bi greška pretpostaviti da je Kina izgubila utjecaj", stoji kao ocjena u izvješću Instituta Future Today.
Tako nešto svakako je istina jer umjetna inteligencija i prikupljanje podataka kritične su digitalne infrastrukture, iznimno povezane jedna s drugom. Jer, što se više podataka prikuplja, to umjetna inteligencija više napreduje. Zato su analiza i obrada tih podataka bitni, u smislu da budu što razvijeniji kvalitetniji.
Ali, nije pošteno navoditi samo tehnološki napredak kao takav, njega ne bi bilo bez ljudske snage. A Kina je i u tom segmentu učinila puno te shvatila da mora ulagati upravo u ljude, što se proteklih desetljeća itekako zanemarivalo. Zato je ojačan srednji sloj, što se postiglo dostupnijim obrazovanjem i edukacijom. Koji su bili ciljani upravo u smjeru onoga što Kini treba za razvoj.
Pa tako Kina ima radnu snagu koja spremno ulazi u novu digitalnu eru, zna baratati podacima, alatima i umjetnom inteligencijom, što usmjerava napredak i ubrzava ga. Institut smatra da je Kina napokon počela koristiti prednost broja stanovnika, koji su sve bliže 1,5 milijardi.
"Zahvaljujući svim tim naporima, Kina će sigurno zadržati dominaciju nad SAD-om u ovoj godini. Ta će se dominacija preliti i na bioinženjering te istraživanje svemira", navodi Institut.
Ipak, kad se gleda devet najutjecajnijih kompanija svijeta po pitanju novih i ključmnih tehnologija, tri su kineske, a šest je američkih. One iz Kine su Baidu, ALibaba Group Holding i Tencent Holdings, dok su američke Google, Microsoft, Amazon, Facebook, IBM i Apple.
Svejedno, do 2030. bi Kina trebala biti uvjerljivo najdominantnija na području umjetne inteligencije i trebala bi prva imati mobilnu mrežu šeste generacije (6G).