Sindikat radnika Alphabeta (AWN - Alphabet Workers Union) ne gubi vrijeme i predao je žalbu američkom Nacionalnom odboru za prava radnika (NRLA - National Labor Relations) zbog postupaka Googleovog partnera Adecca prema zaposlenicima koji rade na ugovore, odnosno, na određeno.
Uprava Googleovog podatkovnog centra u Južnoj Karolini navodno je na ilegalan način ušutkavala nezadovoljne nezaposlenike. Zabranjeno im je raspravljati o plaći, a tehničarka Shannon Wait navodi kako je suspendirana nakon postavljanja statusa na Facebook, u kojem navodi pridruživanje sindikatu zbog lošeg odnosa prema zaposlenicima.
I to nije sve, čak je protiv nje pokrenuta istraga "zbog opasnosti za sigurnost". Kad se sve skupa pročulo, AWN je dobio prvu istinsku priliku za reakciju i pokazivanje ima li snage boriti se za promjene na bolje u jednoj od najbogatijih i najmoćnijih kompanija svijeta.
Dakle, ovo će se uvijek pamtiti kao prva službena žalba od strane AWN-a, a vidjet ćemo hoće li biti i posljednja. Treba napomenuti i da je zanimljiva po tome što ide direktno u srž problema, a ne u smjeru traženja nagodbi. Jer, nagodbe bi se odnosile samo na stalno zaposlene, što bi one koji rade na ugovor ponovno ostavilo na vjetrometini, kao cijelo ovo vrijeme. Upravo zbog njih, kao i sličnih slučajeva, je Sindikat i osnovan.
Kako se u ovim trenucima čini, pritisa od strane AWN-a samo će dodatno podići tenzije i odnos na relaciji kompanija-radnici samo će postati napetiji. Naime, teško je preko noći promijeniti praksu od koje ona moćnija strana ima više koristi od one koja se može smatrati slabijom ili potlačenom.
Ali, mala pobjeda AWN-a već je u tome što se nakon godina i godina suzbijanja svakog organiziranog djelovanja u Alphabetu uopće uspio osnovati pa na taj način počeo djelovati kao legitimno predstavničko tijelo zaposlenih u toj kompaniji.
Najavljena je carina od 25 posto na uvoze putničkih automobila i auto dijelova, što je izazvalo val šoka u automobilskoj industriji. Dionice proizvođača automobila diljem svijeta pale su u četvrtak, a posebno su pogođene tvrtke sa sjedištem u Njemačkoj, Japanu i Južnoj Koreji.
Generalno gledano, 92 posto ispitanika planira barem jedno putovanje tijekom godine. Uz putovanja unutar zemlje, bilježi se i porast interesa za odlaske u susjedne zemlje regije, koje planira 30 posto građana.
Najbolji model bio je Anthropicov Claude 3.5 Sonnet, koji je uspio završiti 24 posto dodijeljenih zadataka. Autori studije istaknuli su da je čak i ovo skromno postignuće bilo izrazito skupo, s prosjekom od gotovo 30 koraka i troškom iznad šest dolara po zadatku.