VELIKI USPJEH

Nova europska raketa Ariane 6 leti u svemir

Ovaj inauguracijski let demonstracija je čiji je cilj pokazati sposobnosti i snagu Ariane 6 u izbjegavanju Zemljine gravitacije i djelovanju u svemiru.

Nova europska raketa Ariane 6 leti u svemir
Depositphotos

Nova europska teška raketa, Ariane 6, obavila je svoj inauguracijski let iz svemirske luke u Francuskoj Gvajani. To je najnovija raketa u seriji, koja preuzima Ariane 5 i ima modularan i svestran dizajn koji može lansirati misije iz niske Zemljine orbite i dalje u duboki svemir.

"Potpuno nova raketa ne lansira se često, a uspjeh je daleko od zajamčenog. Privilegiran sam što sam svjedočio ovom povijesnom trenutku kada je nova europska generacija obitelji Ariane poletjela – uspješno – učinkovito vraćajući europski pristup svemiru", rekao je direktor ESA-e. General Josef Aschbacher "Prvo lansiranje veliki je pothvat tisuća ljudi koji su neumoljivo radili godinama. Vidjeti kako radi izvrsno u prvom pokušaju dokaz je njihove predanosti i demonstracija europske izvrsnosti u inženjerstvu i tehnologiji. Od srca zahvaljujemo timovima u ESA-i, CNES-u, ArianeGroup i Arianespace za njihov naporan rad da bi došli do ove točke. Također želim iskreno zahvaliti našim državama članicama što su omogućile i poduprle program Ariane 6. Nije uvijek lako, ali pokazana izdržljivost danas se obilato isplatila."

Ovaj inauguracijski let demonstracija je čiji je cilj pokazati sposobnosti i snagu Ariane 6 u izbjegavanju Zemljine gravitacije i djelovanju u svemiru. Unatoč tome, u njemu je bilo nekoliko objekata. Nešto više od sat vremena nakon polijetanja, prvi set satelita na brodu Ariane 6 pušten je iz gornjeg stupnja i postavljen u orbitu 600 km iznad Zemlje. Sateliti i eksperimenti raznih svemirskih agencija, tvrtki, istraživačkih instituta, sveučilišta i mladih stručnjaka bili su uključeni u ovaj inauguracijski let. Osim rakete, polijetanje je pokazalo funkcioniranje lansirne rampe i operacije na zemlji u europskoj svemirskoj luci. Novu namjensku lansirnu zonu izgrađenu po narudžbi izgradila je francuska svemirska agencija CNES i omogućuje brži promet lansiranja Ariane.

S postavljanjem satelita u orbitu, Ariane 6 je pokazala da može uspješno lansirati svoje korisne terete u svemir, ali zemaljska kontrola ima više u rezervi za svoj inauguracijski let. Tijekom sljedećeg sata, gornji stupanj Ariane 6 ponovno je pokrenuo svoj Vinci motor koristeći novu pomoćnu pogonsku jedinicu. Ova mogućnost ponovnog pokretanja omogućuje raketi da ispusti više objekata u različite orbite na budućim letovima i sama deorbitira kroz Zemljinu atmosferu na kraju svoje misije, kako bi osigurala da ne postane svemirski otpad. Sljedeći Ariane 6 planira se lansirati ove godine na svom prvom komercijalnom letu pod vodstvom Arianespacea kao operatera i pružatelja usluga lansiranja.