NOVA RJEŠENJA

MissionH24 i Bosch partneri na trkaćem automobilu na vodik

Za MissionH24, Bosch Motorsport će isporučiti dodatne komponente. PowerBox PBX 190, potpuno programabilna, inteligentna upravljačka i distribucijska jedinica za električnu mrežu na vozilu, pojednostavljuje i optimizira elektroničku arhitekturu trkaćeg automobila.

MissionH24 i Bosch partneri na trkaćem automobilu na vodik
Depositphotos

Suradnja između ACO-a (Automobile Club de l'Ouest, organizator utrke 24 sata Le Mansa) i projekta H24 za natjecanja bez emisija ojačana je najnovijim partnerstvom s Bosch Motorsportom. Kao dio Bosch Engineeringa, odjel za motosport podržava neke od najvažnijih trkaćih serija na svijetu kao partner i dobavljač tehnologije.

Od svog lansiranja 2018. godine, MissionH24 postigao je brojne prekretnice u korištenju vodika u utrkama izdržljivosti. H24EVO, električni prototip na vodik, pohranjivat će tekući vodik na brodu. Bosch Motorsport uvjeren je u potencijal ovog pionirskog laboratorija.

Za projekt, Bosch razvija upravljačku jedinicu za skladištenje tekućeg vodika (L-HSCU). Ova je jedinica posebno dizajnirana za tekuće skladištenje vodika u trkaćim automobilima, igrajući ključnu ulogu u integraciji tehnologije vodika u motosportu. L-HSCU upravlja skladištenjem tekućeg vodika u stvarnom vremenu kako bi osigurao optimalne radne uvjete. Nadzire i kontrolira sve senzore i aktuatore koji kontinuirano pružaju podatke o stanju sustava za skladištenje.

Upravljačka jedinica također komunicira s sustavima za punjenje goriva na vozilu i izvan njega, osiguravajući učinkovit i siguran proces punjenja goriva, što je ključno za trkaće operacije. L-HSCU će osigurati najvišu razinu sigurnosti za rad u okruženju motosporta, u skladu s primjenjivim FIA propisima.

"MissionH24, ACO i Bosch dijele iste vrijednosti inovacija u performansama, sigurnosti i održivosti. Uvjereni smo da zajedno s ovim snažnim partnerima možemo stvoriti klimatski neutralne utrke izdržljivosti," rekao je Rémi Fouret, voditelj Bosch Motorsport Francuska.

"Vrlo smo uzbuđeni što imamo Bosch Engineering s nama u ovom inovativnom programu. Tako veliko ime s dugom poviješću u rješenjima mobilnosti nesumnjivo će donijeti značajnu dodanu vrijednost ugrađenim sustavima u našem budućem H2 trkaćem automobilu (H24EVO). Boschovo sudjelovanje neće biti ograničeno na njihove klasične komponente za motosport, njihovo iskustvo u elektronici i kontroli bit će nam od velike pomoći u aspektima nadzora i upravljanja tehnologijom skladištenja vodika," dodao je Bassel Aslan, tehnički direktor MissionH24.

Za MissionH24, Bosch Motorsport će isporučiti dodatne komponente. PowerBox PBX 190, potpuno programabilna, inteligentna upravljačka i distribucijska jedinica za električnu mrežu na vozilu, pojednostavljuje i optimizira elektroničku arhitekturu trkaćeg automobila. Sustav za izbjegavanje sudara CAS-M light, tehnologija temeljena na radaru, poboljšava sigurnost na stazi upozoravajući vozača na vozila koja se približavaju, pružajući iste performanse bez obzira na vremenske uvjete. Novo razvijeni motor brisača WDD2-EU, s izravnim rotacijskim kretanjem koje zamjenjuje vanjske zupčanike, omogućuje programiranje radnih brzina i kutova brisanja u svim svojim funkcijskim načinima rada. Osim toga, koriste se razni senzori, posebno odabrani za trkaće primjene zbog svojih performansi i pouzdanosti.

Partnerstvo između MissionH24 i Bosch Motorsporta predstavlja značajan korak u razvoju tehnologija pogonjenih vodikom za primjenu u motosportu, što ima potencijalno šire implikacije na automobilsku industriju i tranziciju prema održivijoj mobilnosti.

Partnerstvo MissionH24 i Bosch Motorsporta usmjereno je na prevladavanje tehnoloških izazova povezanih s korištenjem vodika u zahtjevnom okruženju utrka izdržljivosti. Razvoj upravljačke jedinice za skladištenje tekućeg vodika (L-HSCU) i primjena drugih Boschovih naprednih komponenti ključni su koraci prema stvaranju održivog motosporta s nultom emisijom. Uspjeh ovog projekta mogao bi imati značajan utjecaj na budućnost primjene vodika u automobilizmu i šire.

Tehnologije pogonjene vodikom u automobilizmu

    * Gorive ćelije (Fuel Cells): Tehnologija koja kombinira vodik i kisik za proizvodnju električne energije, s vodom kao jedinim nusproduktom. Koristi se u vozilima s gorivim ćelijama (FCEV).

    * Skladištenje vodika: Predstavlja ključan izazov. Trenutno se najčešće koristi komprimirani plinoviti vodik pod visokim tlakom. Tekući vodik, kao što se planira koristiti u H24EVO, nudi veću gustoću energije, ali zahtijeva kriogene temperature i napredne sustave za skladištenje i upravljanje isparavanjem.

    * Infrastruktura za punjenje vodikom: Nedostatak široko rasprostranjene infrastrukture za punjenje vodikom predstavlja značajnu prepreku širem prihvaćanju FCEV-ova.

Tržišni trendovi u automobilskoj industriji s fokusom na vodik

    * Povećano ulaganje u razvoj: Automobilski proizvođači i dobavljači sve više ulažu u istraživanje i razvoj tehnologija pogonjenih vodikom, prepoznajući njihov potencijal kao rješenja s nultom emisijom.

    * Fokus na komercijalna vozila i teški transport: Zbog veće autonomije i bržeg punjenja u usporedbi s baterijskim električnim vozilima (BEV), vodik se smatra posebno pogodnim za komercijalna vozila (kamioni, autobusi) i teški transport.

    * Ograničena dostupnost FCEV-ova za osobna vozila: Trenutno je na tržištu dostupan ograničen broj modela osobnih vozila s gorivim ćelijama (npr., Toyota Mirai, Hyundai Nexo).

    * Regionalne razlike u prihvaćanju: Interes i ulaganja u tehnologije vodika variraju ovisno o regiji, s značajnim inicijativama u Japanu, Koreji, Europi i dijelovima SAD-a.

Tržišne brojke i stanje tržišta FCEV-ova

    * Globalna prodaja: Globalna prodaja FCEV-ova je još uvijek relativno niska u usporedbi s BEV-ovima i vozilima s unutarnjim izgaranjem. Prema podacima za 2023. godinu, prodano je oko 14.500 FCEV-ova na globalnoj razini, što je mali udio u ukupnom tržištu automobila.

    * Vodeći proizvođači FCEV-ova: Toyota i Hyundai trenutno su vodeći proizvođači osobnih vozila s gorivim ćelijama.

    * Rast u segmentu komercijalnih vozila: Očekuje se značajniji rast u segmentu komercijalnih vozila na vodik u nadolazećim godinama.

    * Investicije u infrastrukturu: Vlade i privatne tvrtke ulažu u razvoj infrastrukture za proizvodnju, distribuciju i punjenje vodikom, ali je ona još uvijek u ranoj fazi razvoja u mnogim regijama.

Očekivanja i budući trendovi:

    * Nastavak razvoja tehnologije: Očekuje se daljnji napredak u učinkovitosti, trajnosti i smanjenju troškova gorivih ćelija i sustava za skladištenje vodika.

    * Širenje infrastrukture: Ključno za šire prihvaćanje FCEV-ova bit će značajno širenje mreže punionica vodika.

    * Potpora vlada i regulatora: Vladine poticajne mjere i regulatorni okviri koji podržavaju tehnologije s nultom emisijom igrat će važnu ulogu.

    * Uloga motosporta: Inicijative poput MissionH24 mogu poslužiti kao platforma za testiranje i promociju tehnologija vodika u ekstremnim uvjetima, ubrzavajući njihov razvoj i podizanje svijesti javnosti.

    * Potencijal sinergije s drugim sektorima: Razvoj ekonomije vodika, uključujući proizvodnju "zelenog" vodika (putem elektrolize vode koristeći obnovljivu energiju), imat će pozitivan utjecaj na prihvaćanje vodika u transportu.