Meta je učinila svoj jezični model otvorenog koda Llama 2 komercijalno dostupnim besplatno. Na taj način tvrtka društvenih medija želi potaknuti širu implementaciju i testiranje od strane tvrtki i start-upa.
Najnoviji Llama 2 chatbot bit će dostupan putem Microsoftove usluge u oblaku Azure, AWS i AI platforme otvorenog koda HuggingFace, koja radi na Windows OS-u. Meta je izjavila da otvaranje pristupa današnjim modelima umjetne inteligencije znači da ih generacija programera i istraživača može testirati na stres, identificirajući i rješavajući probleme brzo kao zajednica.
Također je pripisao zasluge tvrtkama i pojedincima iz područja tehnologije, akademske zajednice i politike koji su poticali i podržavali njegovu odluku da svoj jezični model učini dostupnijim za razne eksperimente i inovacije diljem vertikala. "Gledajući kako drugi koriste te alate, naši timovi mogu učiti od njih, poboljšati te alate i popraviti ranjivosti", dodala je tvrtka. Također surađuje s Qualcommom kako bi Llama 2 postala dostupna na pametnim telefonima, računalima, VR/AR nosivim uređajima i vozilima 2024. putem Snapdragon procesora.
Njegov prethodni jezični model bio je dostupan samo odabranim istraživačima i programerima i ovaj će potez vjerojatno uzdrmati tržište generativne umjetne inteligencije budući da OpenAI i Google naplaćuju pristup vlasničkim modelima. Meta stavlja više fokusa na AI, nedavno najavljujući preuređenje svoje računalne infrastrukture.
Tijekom službenog posjeta Ujedinjenim Arapskim Emiratima, izaslanstvo UAE – Croatia Business Cluba, predvođeno predsjednikom Nevenom Roginićem, održalo je niz ključnih sastanaka s visokim predstavnicima Vlade UAE-a, gospodarskih komora i Delegacije Europske unije. Ovaj posjet predstavlja važan iskorak u institucionalnom pozicioniranju Hrvatske na jednom od najbržerastućih i strateški najvažnijih tržišta svijeta.
Godina 2024. obilježila je rekordnu godinu za tržište poluvodiča, s godišnjim prihodima koji su premašili približno 25% i dosegli 683 milijarde dolara, prema podacima tvrtke Omdia.
U današnje digitalno doba važnije je nego ikad osigurati da su pametni telefoni vaše djece sigurni i zaštićeni. S porastom online prijetnji i vršnjačkog nasilja na društvenim mrežama, roditelji trebaju poduzeti proaktivne korake kako bi zaštitili uređaje svoje djece.