Aduna dodala sedam novih partnera u projekt
Aduna je proširila svoj ekosustav mrežnih API-ja dodavanjem japanskih operatera SoftBank i NTT Docomo. Uz to, inicijativi se pridružilo još pet dobavljača, među kojima su Microsoft i Syniverse.
Slični učinci primijećeni su i kod smanjenja memorije zbog upotrebe pametnih telefona te skraćivanja raspona pažnje kod korisnika društvenih mreža.
Korištenje generativne umjetne inteligencije na poslu može utjecati na kritičko razmišljanje zaposlenika, prema Microsoftovu istraživanju. Njegovi zaposlenici i stručnjaci sa Sveučilišta Carnegie Mellon ispitali su 319 zaposlenih s područja intelektualnog rada kako bi proučili utjecaj generativne AI tehnologije na radno okruženje, izražavajući zabrinutost zbog mogućih posljedica na ljudski mozak.
Izvješće naglašava da su zabrinutosti o negativnim učincima opravdane, pri čemu istraživači upozoravaju na propadanje kognitivnih sposobnosti koje bi trebalo očuvati.
Ovo se oslanja na prethodna istraživanja o utjecaju automatizacije na ljudski rad, koja su pokazala da uskraćivanje radnicima prilike da koriste vlastitu prosudbu dovodi do slabljenja kognitivnih funkcija, ostavljajući ih atrofiranima i nespremnima za rješavanje zadataka izvan rutinskih aktivnosti.
Slični učinci primijećeni su i kod smanjenja memorije zbog upotrebe pametnih telefona te skraćivanja raspona pažnje kod korisnika društvenih mreža. Studija je otkrila i da su se korisnici kritičkim razmišljanjem bavili uglavnom kako bi provjerili kvalitetu rada te da su oni s većim povjerenjem u generativne AI alate rjeđe koristili vlastito kritičko razmišljanje pri obavljanju zadataka.
Istraživači ističu da je potrebno dodatno istražiti ovu temu, posebno jer se alati generativne AI neprestano razvijaju i mijenjaju način na koji ih koristimo.
"Zaposlenici suočeni s intelektualnim izazovima moraju pronaći nove načine kritičkog razmišljanja dok uključuju generativnu AI u svoje radne procese. Naše istraživanje sugerira da generativni AI alati trebaju biti dizajnirani tako da podržavaju kritičko razmišljanje radnika kroz poboljšanje njihove svijesti, motivacije i sposobnosti za donošenje odluka", stoji u istraživanju.
Sve ovo postaje još značajniji problem s obzirom na to da Microsoft sve više integrira AI alate Copilot u širu softversku ponudu, što je trend prisutan u cijeloj industriji, a neki zaposlenici koriste AI alate čak i bez izričitog odobrenja poslodavaca.
Osim smanjenja troškova, jedno od najčešćih opravdanja za korištenje AI tehnologije jest mogućnost preuzimanja rutinskih zadataka s ciljem omogućavanja zaposlenicima da se posvete kreativnijem radu.
Kako bi se to postiglo, potrebno je pronaći ravnotežu između potpuno automatiziranih zadataka, zadataka koji uključuju ljudsku kontrolu i onih koji se u potpunosti oslanjaju na ljudski rad.
U konačnici, istraživanje pokazuje da su zaposlenici učinkovitiji i produktivniji kada rade uz AI asistente, no također upozoravaju na sklonost prekomjernom oslanjanju na takve alate, što može dovesti do pasivnog prihvaćanja AI rješenja i pretjeranog povjerenja u tehnologiju.