Nadzor građana na javnim mjestima izaziva mnogo rasprava jer dok neki smatraju da poboljšava sigurnost, drugi će reći da narušava privatnost. Kako god bilo, nadziranje se obavlja, a prema rezultatima, istraživanja kompanije Comparitech u 120 gradova svijeta, jasno je da Kinezi prednjače po ovom pitanju.
Na listi 12 svjetskih gradova u kojima se nadzire najviše, prvih pet pozicija imaju kineski gradovi. Dakle, na tisuću stanovnika u gradu Chongqingu postavljeno je 168 kamera, u Shenzhenu njih 159,1, u Šangaju njih 113,5, u Tianjinu njih 92,9 i u Ji'nanu njih 73,8.
Tek na šestom mjestu nije kineski grad, a riječ je o Londonu sa 68,4 kamere na tisuću stanovnika. Potom ponovno tri mjesta zauzimaju Kinezi, da bi se pojavila Atlantas 15,6 kamera na tisuću stanovnika te Sinagpur s njih 15,3 i Abu Dhabi s njih 13,8...
Na kraju priče, očekivana situacija, posebno jer Kinezi čine zaokret u društvenom smislu, kamere za nadzor bilježit će, a već i bilježe kroz testnu fazu, aktivnosti građana. Potom će ih se bodovati na razne načine, pomagati im, ali ih i imati "na oku" u svakom trenutku.
Stavovi čelnika tehnoloških kompanija i zaposlenika o tome kako će umjetna inteligencija oblikovati budućnost sve su različitiji. Dok direktori ističu pozitivne strane, povećanu produktivnost i bolji omjer između poslovnog i privatnog života, mnogi zaposlenici brinu se za sigurnost svojih radnih mjesta.
"Na neki način, AI sustavi danas su kao najbolji svjetski programeri na natjecanjima ili mogu postići najbolje rezultate na najtežim matematičkim natjecanjima ili mogu riješiti probleme koje bih očekivao od stručnjaka s doktoratom u svojem području."
Američki sud odbio je zahtjev tvrtke Huawei Technologies za odbacivanje većine optužbi iz savezne optužnice u kojoj se tvrdi da je tvrtka ukrala poslovne tajne i obmanula banke u vezi s poslovanjem u Iranu.