Mnogi danas govore o metaverzumu i što nam on donosi u budućnosti, koliko će se svijet zbog njega promijeniti. I nedavni sajam MWC 2023. progovorio je o metaverzumu kojem 5G treba biti poticaj, no malo je onih koji se odluče već sada okušati svoje poslovanje ili rješenja prebaciti u metaverzum.
Novi pokušaj na domaćem tržištu onaj je Croatia osiguranja koji je otvorio prvi svjetski muzej osiguranja u metaverzumu i to onih starih osiguranja. I da to je baš dobra fora, dok drugi pričaju oni rade. Nakon LAQO digitalnog osiguranja, brenda Croatia osiguranja, koji je bio prvi iskorak u sasvim novom smjeru digitalizacije poslovanja, ulazak u svijet metaverzuma novi je dokaz drugačijeg pristupa poslovanju i pokazuje što nam sve tehnologija može ponuditi. Od 2020. godine do danas uložili su u Croatia osiguranju više od 33,2 milijuna eura u digitalizaciju poslovanja, a s ulaganjima će nastaviti i ove godine s dodatnih 13,3 milijuna eura.
U Muzeju osiguranja na Decentralandu prikazani su načini osiguranja koji predstavljaju povijest, te nova, unaprijeđena i digitalna iskustva kakva nude Croatia osiguranje i LAQO koja postaju standard. Posjetitelji mogu vidjeti kako je nekada izgledao put do osiguranja kroz neprohodnu šumu obrazaca i primjerice čekanja u redu pred šalterom. Danas je to stvar prošlosti, a LAQO svojim posjetiteljima na metaversu osim brzog i jednostavnog ugovaranja osiguranja pokazuje i koliko se CO2 emisija štedi digitalnim ugovaranjem.
Da je riječ o odličnom biznisu pokazuju i analize prema kojima je metaverzum tržište prošle godine vrijedilo 65,61 milijardu dolara i kako će do 2030. godine prosječno godišnje rasti čak 41,6 posto i tako dostići 678,8 milijardi dolara.
„Od samog početka LAQO kontinuirano radi na jačanju svog digitalnog identiteta kroz brojne inovacije. Sada smo ušli u metaverse te stajemo uz bok tehnološki najnaprednijim kompanijama kao prvi s naših prostora. Inovacija je u srži brenda“, rekla je Ana Zovko, direktorica Sektora za digitalni razvoj Croatia osiguranja.
Realno, metaverzum se smatra sljedećom iteracijom interneta, Metaverzum je mjesto gdje se fizički i digitalni svjetovi spajaju. Proteklih godina, metaverse je bio u fokusu javnosti koja je suviše nestrpljivo očekivala nerealne pomake u razvoju platformi i hardwarea. Sada se javnost bavi AI botovima, ChatGPT-om, dok globalne tehnološke kompanije i dalje ulažu ogromna sredstva u metaverse. Možda će nekom izgledati nelogično ali nakon ICT industrije i obrazovanja po ulaganjima u metaverzum na trećem mjestu je financijska industrija, a tek onda marketing i oglašavanje, medicina.
„Mi u Croatia osiguranju u novim tehnologijama vidimo priliku. Metaverse je za nas još jedan od terena na kojima pomičemo granice osigurateljnog svijeta. U razvoj znanja kroz suradnje s fakultetima, visokim obrazovnim institucijama i podršku brojnim stručnim projektima u posljednje smo tri godine uložili više od četiri milijuna kuna“, zaključuje predsjednik Uprave Croatia osiguranja Davor Tomašković.
Globalne isporuke AR/VR uređaja pale su 20,9 posto u odnosu na prethodnu godinu na 8,8 milijuna jedinica, prema IDC-u. Međutim, pad nije bio posve neočekivan s obzirom na ograničen broj dobavljača na tržištu, izazovno makroekonomsko okruženje i nedostatak masovnog prihvaćanja tržišta od strane potrošača.
Podaci domaćeg telekom regulatora Hrvatske agencije za mrežne djelatnosti (HAKOM) pokazuju kako su ukupni prihodi od usluga televizije povećani 4,28 posto na 225,99 milijuna kuna. Pritom je broj priključaka naplatne televizije manji malenih 0,07 posto na 872,64 tisuće.
Petal Ads (prethodno Huawei Ads) postao je član Udruženja mobilnog marketinga (MMA) za Europu. Taj strateški potez dokaz je predanosti oblikovanju i postavljanju budućnosti mobilnog marketinga i proširivanju platforme za mobilne oglase među ključnim oglašivačima i u Europi.