Pametni telefoni doživjeli su snažan udarac pandemijom koronavirusa, što se odražava na tržišta, posebno na onom koje se tiču Europe, Bliskog istoka i Afrike (EMEA). Naime, brojke za drugi kvartal ove godine dosegnut će rekordno niske rezultate.
Konkretnije, prema IDC-u, pametni telefoni u drugom kvartalu na EMEA tržištu zabilježit će pad od gotovo 25 posto u odnosu na prvi kvartal ove godine. Riječ je o prihodima ispod 19 milijardi američkih dolara i 63 milijuna isporuka. U posljednjih pet godina nije zabilježen slabiji rezultat.
Ako se pak pogleda rezultat na kvartalnoj razini, tad tako loše brojke nisu zabilježene u posljednjih 14 godina, odnosno, otkako IDC donosi rezultate za tržišta pametnih telefona. Do ovog negativnog rekorda, vrijedio je onaj iz 2009., kad je zabilježen pad od 13 posto na kvartalnoj razini.
Očekivano, Europa je pokretač EMEA tržišta i na njenom tlu se kriza najviše osjetila jer tržišta u Velikoj Britaniji, Italiji, Španjolskoj, Francuskoj i Rusiji praktički su stali. No, loši rezultati osjetili su se diljem Europe, od Njemačke preko Portugala, Ukrajine, skandinavskih zemalja...
Najgore od svega jest što IDC prognozira nastavak lošeg trenda poslovanja na EMEA tržištu i kroz treći kvartal ove godine jer u zemljama koje su najpogođenije koronavirusom, tek slijede ekonomska i gospodarska kriza pa luksuz kao pametni telefon stoji na čekanju. Također, ljudi su spremni čekati novije modele raznih uređaja u nadolazećim mjesecima.
Ipak, postoj i pozitivne vijesti, tržište zapada Europe trebalo bi se početi oporavljati s krajem godine, i to poprilično brzo. Samim time, dolazak novih iPhonea i Samsung Note modela trebali bi se dobro prodavati. Kao i uređaji drugih proizvođača, koji će modele plasirati tijekom kraja ljeta ili ujesen.
Nažalost po proizvođače, bit će ovo težak udarac i morat će se nekako pokušati prilagoditi teškoj situaciji.
Microsoftov June 2026 Patch Tuesday donio je sigurnosna ažuriranja za 200 ranjivosti, uključujući više zero-day slabosti i javno objavljenih propusta. Sama brojka po sebi nije samo tehnički detalj, nego signal koliko se enterprise i javni sektor danas moraju oslanjati na discipliniran patch menadžment kako bi održali osnovnu sigurnosnu razinu.
Europska komisija je predstavila paket tehnološke suverenosti čija je okosnica Cloud and AI Development Act (CADA), zakonodavni prijedlog kojim se uvodi jedinstveni okvir za procjenu suverenosti oblaka i umjetne inteligencije za europsku javnu upravu.
Tvrtka ANIQ, prva akcelerirana tvrtka Poduzetničkog inkubatora PISMO powered by A1, službeno je predstavila projekt RAGNA - istraživačko-razvojni projekt vrijedan više od 2,5 milijuna eura kojim će, u suradnji sa Sveučilištem Algebra Bernays i tvrtkom Protopixel, razvijati inovativnu AI platformu za upravljanje Game Design Dokumentom (GDD), jednim od ključnih alata u procesu razvoja videoigara. Početak projekta obilježen je početnom konferencijom i panel raspravom održanom u Novskoj.