ZABRINJAVAJUĆA SITUACIJA

ChatGPT nudi netočne rezultate kod pisanja softvera

ChatGPT nudi netočne rezultate kod pisanja softvera
OpenAI, tvrtka koja stoji iza ChatGPT-a, pred bankrotom je i ako se nešto ne promijeni, proglasit će ga iduće godine.
Depositphotos

Umjetna inteligencija je s pojavom ChatGPT-a prošlog studenoga doživjela enorman uzlet u smislu šire popularnosti, ali kako se taj balon napuhao, tako se polako i ispuhao. Barem je takav dojam nakon silnih negativnosti koje se spominju na račun te platforme.

Naime, OpenAI, tvrtka koja stoji iza ChatGPT-a, pred bankrotom je i ako se nešto ne promijeni, proglasit će ga iduće godine. Uz to, rezultati koje njen najvredniji chatbot daje više nisu ni blizu vjerodostojni kao u počecima, kad su bili gotovo pa na sto posto. Reći će zli jezici da se previše družio s ljudima pa pridobio njihove osobine.

Dakle, prečesto u rezultatima širi dezinformacije, netočne informacije, priklanja se lažnim vijestima i zbog svega gubi na vjerodostojnosti. A prije samo nekoliko mjeseci bio je glavni alat školarcima, studentima i posebno onima koji se bave programiranjem, razvojem softvera, kodiranjem...

Nažalost, još tijekom lipnja su krenule sve izraženije informacije da ChatGPT daje loše rezultate na upite. Ili potpuno netočne. U kolovozu se pak provelo istraživanje na Stack Overflowu, s kojeg je prema ChatGPT-u upućeno 512 pitanja i njih 52 posto ili 259 pokazalo se netočno.

Što ne bi bilo toliko pogubno da se radi o nečemu lako provjerljivom, no kad se radi o stotinama i tisućama linija koda, onda postoji problem. Što se potvrdilo jer 40 posto stručnjaka nije znalo identificirati koji odgovori su netočni, niti su mogli odmah otkriti gdje su greške.

Na veliku nesreću po sve koji se i dalje oslanjaju na ChatGPT, ni u rujnu rezultati nisu ništa bolji. Tako nešto sugerira kao da je OpenAI pažnju usmjerio na nešto drugo i da je ChatGPT u fazi stagnacije, a potencijalno i potpune nebrige.