Vjerojatnost da će od svibnja iduće godine SAD doživjeti recesiju procjenjuje se na 51,82 posto.
Kako se približavamo kraju ove godine, nedavne ekonomske prognoze i promjenjivo tržišno raspoloženje povećali su svijest o rizicima povezanim s potencijalnom recesijom u SAD-u. Maxim Manturov, voditelj ulagačkih istraživanja u tvrtki za burzovno posredovanje Freedom24, objašnjava kako odgovoriti na rastuću gospodarsku neizvjesnost.
Vjerojatnost da će od svibnja iduće godine Sjedinjene Američke Države doživjeti recesiju procjenjuje se na 51,82 posto, što označava blago povećanje u odnosu na prethodne projekcije. Stalna inflacija, gospodarska nesigurnost i geopolitička situacija promijenili su raspoloženje na tržištu. Kako se ekonomski pokazatelji nastavljaju mijenjati, rizik od recesije postaje sve izraženiji, a ažurirane prognoze odražavaju povećanu vjerojatnost gospodarskih problema.
Ovaj povećani rizik ne ovisi samo o domaćim čimbenicima, već i o globalnim gospodarskim uvjetima i promjenjivoj dinamici tržišta.
Iako su izgledi globalnog rasta za 2024. i dalje dobri te se očekuje da će premašiti dva posto, ipak se predviđa nešto sporiji rast usporedno s prošlom godinom. Ovo usporavanje prvenstveno je posljedica gospodarskih uvjeta u eurozoni, Ujedinjenom Kraljevstvu i Južnoj Americi.
Stručnjaci predviđaju da će Azija-Pacifik, Bliski istok i Afrika prednjačiti u rastu globalnog realnog BDP-a ove godine, dok iza njih odmah slijedi SAD. Gospodarski učinak u tim regijama igrat će značajnu ulogu u oblikovanju globalnih prilika za ulaganje i tržišne dinamike.
Zaključno, ulagači bi se trebali pripremiti za potencijalnu volatilnost tržišta prilagodbom svojih portfelja, fokusiranjem na diverzificirana i održiva ulaganja i razmatranjem međunarodne i alternativne imovine za učinkovito upravljanje rizikom.
Očekuje se da će dionice s velikom i mega kapitalizacijom nastaviti nadmašivati dionice s manjom kapitalizacijom, dok uključivanje stvarne imovine i hedge fondove u portfelje može pružiti dodatnu stabilnost i zaštitu od tržišnih fluktuacija. Kako se globalni rast nastavlja, regionalne razlike utjecat će na investicijske strategije i prilike na različitim tržištima.
Povodom koncerta Marka Perkovića Thompsona dana 5.srpnja 2025. godine na zagrebačkom Hipodromu, Hrvatska agencija za civilno zrakoplovstvo apelira na sve posjetitelje i širu javnost da se suzdrži od letenja dronovima na području grada Zagreba. Prije svega, to se odnosi na neposrednu blizinu i područje oko zagrebačkog Hipodroma gdje će biti nazočan iznimno velik broj posjetitelja. Ukoliko bi došlo do tehničkog kvara ili nekog drugog problema zbog kojeg bi dron ostao izvan kontrole udaljenog pilota, moglo bi doći do njegovog pada, a posjetitelji se ne bi mogli izmaknuti ili zaštititi od udara drona.
IBM je predstavio plan za izgradnju prvog velikog kvantnog računala otpornog na pogreške na svijetu, čime postavlja temelje za praktično i skalabilno kvantno računarstvo.
Nakon što je prošle godine AI.Weekend doveo istaknute govornike iz OpenAI-a, Tindera i drugih vodećih globalnih tech kompanija, ove jeseni događaj ide korak dalje. Od 18. do 21. rujna, Rovinj ponovno postaje središte najvažnijih razgovora o umjetnoj inteligenciji, s posebnim naglaskom na inovacije koje dolaze iz srca Silicijske doline i globalnih tehnoloških lidera poput TikToka. AI.Weekend nije samo mjesto rasprava, već platforma na kojoj se rađaju ideje koje mijenjaju stvarnost.