Ovog ponedjeljka, 12. srpnja, započelo je provođenje postupka nadmetanja za izdavanje dozvola za uporabu RF spektra za mreže pokretnih komunikacija pete generacije (5G) na području Republike Hrvatske. Kako smo već izvijestili javna dražba će se u potpunosti provesti putem elektroničkog sustava nadmetanja, a nadmetanja za pojedine frekvencijske pojaseve provest će se u četiri odvojena postupka (700 MHz, 3600 MHz, 26 GHz te 3600 MHz regionalno).
Kao format nadmetanja odabrano je simultano nadmetanje u više krugova - Simultaneous Multi-Round Auction (SMRA), dok će se konkretni smještaj frekvencijskih blokova po ponuđaču odrediti u dodatnom krugu nadmetanja putem zapečaćenih ponuda. Dozvole će se izdati na razdoblje od 15 godina (osim u slučaju regionalne dodjela u pojasu 3600 MHz na području Međimurske i Varaždinske županije, gdje već postoje izdane dozvole u dijelu spektra koje vrijede do 2023. te se za ta područja nove dozvole iznimno izdaju na 13 godina), uz mogućnost produljenja za narednih 5 godina. Očekuje se da će se odluka o dodjeli donijeti do kraja kolovoza, što će ovisiti i o samoj dinamici tijeka nadmetanja.
Podsjetimo, frekvencijski pojasevi dodijelit će se na nacionalnoj razini, osim frekvencijskih blokova u pojasu 3400-3480 MHz, koji će se dodijeliti na regionalnoj (županijskoj) razini radi stvaranja prilika za poslovanje i manjim, regionalnim operatorima te da bi se potaknula raznovrsnost usluga, a krajnjim korisnicima omogućila mogućnost izbora.
Američka vlada dodala je satelitsku pokrivenost za svoje pomorske snage od Intelsata. Tvrtka je osigurala 12-mjesečni ugovor s Američkim svemirskim snagama za pružanje Ministarstvu obrane globalne pomorske pokrivenosti u obliku propusnosti satelitskih komunikacija, opreme i usluga.
Hrvatski projekt financiran iz EU fondova smanjuje emisije ugljikovog dioksida u telekom sektoru kroz primjenu rješenja za hlađenje i solarnu energiju na baznim stanicama diljem zemlje.
U prvom tromjesečju 2025. godine najjači domaći telekom operator Hrvatski Telekom nastavio je s rastom poslovanja, ostvarivši rast prihoda od 5,9 posto na godišnjoj razini, što je rezultat pozitivnog razvoja poslovanja u segmentu privatnih i poslovnih korisnika i dosegao je 267,6 milijuna eura.