Starlink prošle godine u svemir lensirao 646 novih satelita

Starlink prošle godine u svemir lensirao 646 novih satelita
DepositPhotos

SpaceX Elona Muska prošle je godine lansirao u Zemljinu orbitu 646 malih satelita, navodi StockApps. Ukupno, ima ih 1322, a dobio je i dozvolu za lansiranje njih 12.000, uz ambiciju da ih jednog dana ima u orbiti čak 30.000.

Astronomima takva situacija itekako smeta jer privatne kompanije počele su s takvom praksom posljednjih godina i stiže se do problema zbog nemogućnosti praćenja zvijezda i svemira dalje od Zemljine orbite. Naime, svi ti sateliti blokiraju pogled i onemogućavaju normalno praćenje astronomskih prilika. S druge strane, omogućavaju brži i dostupniji internet, što je iznimno korisno.

Ipak, Međunarodno udruženje astronoma prezentiralo je još prošle godine skraćenu verziju izvještaja o utjecaju satelita pododboru Vijeća Ujedinjenih naroda za miroljubivo korištenje vanjskog svemira (COPUOS), zajedno s preporukama ublažavanja gubitka "čistog" noćnog neba.

Nažalost, neki astronomi tvrde da su već izgubili bitku, što je možda ciljano katastrofičan prikaz situacije u želji da se ona ipak počne mijenjati na neki način, suprotno od aktualne prakse.

"Mehanizmi koji bi nam u pravnom smislu omogućili izbjegavanje takve situacije su prespori i dok se utvrde, bit će kasno. Uvjeren sam da je to bitka brojki i astronomi u njoj nikako ne mogu pobijediti", izjavio je John Barentine, astronom i direktor Međunarodnog udruženja za tamno nebo ili International Dark Sky Association.

Elon Musk tu je samo dio problema, želje kakve ima on, imaju i drugi poduzetnici, ali i lideri najmoćnijih država. Zemljina orbita velika je prilika, ogroman potencijal i tako nešto još uvijek je podosta jeftino iskoristiti, prvenstveno jer praktički ne postoje ikakve konkretne regulative.

Ali, za boljitak svih, potrebno je naći ravnotežu kako napredak u jednom smjeru ne bi za sobom vukao negativne posljedice u drugom smjeru.