Pogođeni korisnici tužili su T-Mobile US u vezi s nedavnim kibernetičkim napadom, a kršenje je utjecalo na 37 milijuna korisnika. Dva tužitelja tvrde da je tvrtka nemarno zaštitila kupce.
U sudskom podnesku pred okružnim sudom SAD-a na Floridi, tužiteljica Christine Cortazal iznijela je tužbu za naknadu štete od američkog operatera, predvodeći tužbu u ime svih pogođenih korisnika. Cortazal je tvrdio da T-Mobile nije pokazao razumnu brigu u osiguravanju osjetljivih osobnih podataka. Ona traži naknadu za sebe i sve osobe koje su na sličan način pogođene. Gotovo identičnu tužbu podnijela je Jennifer Baughman sudu u Kaliforniji.
T-Mobile je nedavno objavio pojedinosti kibernetičkog napada koji je započeo u studenom 2022. i koji je operater prvi put identificirao 5. siječnja. Tvrtka tvrdi da je zaustavila napad unutar 24 sata od prve identifikacije, ali je priznala da su podaci uključujući prava imena korisnika, adrese za naplatu, telefonske brojeve, datum rođenja i informacije o računu bili ugroženi. U podnesku Komisiji za vrijednosne papire i burzu, T-Mobile je priznao da će se zbog toga vjerojatno suočiti sa značajnim troškovima. Operater je pristao platiti 350 milijuna dolara za nagodbu tužbe 2022. godine, nakon povrede koja je utjecala na više od 100 milijuna korisnika.
Najnoviji podaci domaćeg telekom regulatora HAKOM-a pokazuju da je u segmentu mobilne telefonije ukupno promet u minutama smanjen za čak 10,13 posto na godišnjoj razini u odnosu na posljednja tri mjeseca 2021. godine. Tako se na mobitelima potrošilo 2,65 milijardi minuta.
Najnoviji podaci domaćeg telekom regulatora HAKOM-a pokazuju kako se u segmentu širokopojasnih usluga pristupa internetu svi telekomi u posljednja tri mjeseca 2022. godine povećali prihodi za 4,68 posto i to na 1,36 milijarde kuna. Zanimljivo u odnosu na prethodni kvartal iste 2022. godine prihod je manji 16,01 posto.
Najveći domaći telekom operatori Hrvatski Telekom, A1 Hrvatska, Telemach Hrvatska prema podacima HAKOM-a u posljednja tri mjeseca 2022. godine bilježe rast prihoda od mobilne telefonije i to 7,98 posto na 1,05 milijardi kuna. Pokazuju to netom objavljeni podaci domaćeg telekom regulatora Hrvatske agencije za mrežne djelatnosti (HAKOM).