Telekom tržište

Rast tržišta telekomunikacija se ubrzava

Rast tržišta telekomunikacija se ubrzava
Dražen Tomić / Tomich Productions

Svjetska potrošnja na telekomunikacijske usluge i Pay TV usluge dosegla je 1478 milijardi dolara u 2022., što je porast od 2,2 posto u odnosu na prethodnu godinu, prema IDC-u. Analitička tvrtka očekuje da će se svjetska potrošnja na Telekom i Pay TV usluge sljedeće godine povećati za 2,0 posto i dosegnuti ukupno 1.541 milijardu dolara.

Najnovija prognoza nešto je optimističnija u usporedbi s verzijom objavljenom u studenom prošle godine jer pretpostavlja veći rast od 0,3 postotna boda u 2023. IDC vjeruje da je ovo ubrzanje posljedica povećanja tarifa za telekomunikacijske usluge potaknutog inflacijom. Ovo je drugi put u posljednjih šest mjeseci da je IDC povećao svoju prognozu za tržište telekomunikacijskih usluga i pozitivne prilagodbe napravljene su za sve globalne regije. To potvrđuje tezu da se inflacija jednako događa u svim dijelovima svijeta i da se svi operateri ponašaju na sličan način kada im inflatorni pritisci ugroze profitabilnost. Učinci koje sada opažamo rezultat su početnih prilagodbi tarifa koje su se općenito događale sredinom 2022.

Prognoza za Aziju i Pacifik povećana je za 0,7 postotnih bodova, za Ameriku za 0,3 postotna boda, a za EMEA za 0,1 postotni bod. Na prvi pogled, magnituda promjena u EMEA, regiji koja bilježi inflaciju višu od prosjeka dok se bori da pronađe zamjenu za jeftinu rusku energiju, može se činiti relativno niskom. To se može objasniti ratom u Ukrajini i povezanim gospodarskim sankcijama nametnutim Rusiji, najvećem tržištu subregije CEE, te značajnim usporavanjem velikih zapadnoeuropskih gospodarstava potaknutim drastičnim rastom kamatnih stopa središnjih banaka.

Visoka inflacija nije dobra vijest ni za jedno tržište, jer je pozitivan poticaj koji proizvodi samo nominalan. Pažljiviji pogled na prognozirane stope rasta otkriva da su one puno niže od godišnjih stopa inflacije koje objavljuju monetarni statističari, što znači da tržište bilježi realni pad vrijednosti. Iz tog razloga telekom operateri nastavljaju snažno ulagati u napredne telekomunikacijske tehnologije. Nadaju se da će migracija na sve-IP i širokopojasni pristup nove generacije (NGA) pomoći nadoknaditi pad fiksne i mobilne govorne mreže. Oni također vjeruju da će 5G otključati nove prilike dopuštajući masivnu komunikaciju strojnog tipa i ultra-pouzdanu komunikaciju niske latencije.

Tvrtke također ubrzavaju digitalizaciju i softverizaciju svojih poslovnih procesa, stvaraju nove strategije izlaska na tržište temeljene na podacima i inteligenciji te implementiraju inovativne poslovne modele temeljene na telekomunikacijskoj tehnologiji kao platformi i zajedničkom stvaranju. unutar ekosustava. Također traže dodatne izvore prihoda u područjima koja nisu povezana s telekomunikacijama kao što su IoT, podatkovni centri, oblak, AR/VR, IT usluge, VoD, vertikalna rješenja za poduzeća, financijska rješenja, cyber sigurnost, digitalni mediji, e-trgovina.

"Telekom operateri se potpuno transformiraju - od pružatelja tradicionalnih usluga u stilu robe oni postaju moderni sveobuhvatni full-stack dobavljači tehnologije", rekao je Krešimir Alić, direktor istraživanja za svjetske telekomunikacijske usluge u IDC-u.

"Na taj način oni postaju vodeći revolucije digitalne transformacije i s pravom se nadaju da mogu zauzeti jednu od središnjih pozicija u novom digitaliziranom svijetu“, ističe Alić.