Prema Counterpoint Researchu, investicije u otvorenu RAN mrežu u stalnom su porastu posljednjih godina, prvenstveno potaknute mrežnim operaterima u azijsko-pacifičkoj i sjevernoameričkoj regiji. Međutim, nakon ovog razdoblja brze izgradnje mreže, greenfield operateri žele smanjiti kapitalna ulaganja u 2023. i 2024. i usredotočiti se na unovčavanje mreže.
Neki Tier-1 operateri, posebno Vodafone, nedavno su najavili velike planove za implementaciju otvorenog RAN-a, ali većina mreških operatora u mreži i dalje je vrlo oprezna u pogledu dodatnih ulaganja u 5G infrastrukturu, posebno Open RAN, zbog neizvjesne makroekonomske klime. Kao rezultat toga, Counterpoint Research očekuje da će tržište Open RAN stagnirati tijekom ove i sljedeće godine. Ulaganja će se početi povećavati na godišnjoj razini nakon 2025. s mrežnim operaterima koji će kumulativno uložiti više od 30 milijardi USD između 2022. i 2030. To predstavlja CAGR od 24% za predviđeno razdoblje 2023.-2030.
Iako će azijsko-pacifička i sjevernoamerička regija ostati najveća Open RAN tržišta veći dio predviđenog razdoblja, očekuje se da će Europa zabilježiti najbrži rast s CAGR-om od 108% između 2023. i 2030. kada njezini Tier-1 konačno započnu komercijalnu implementaciju u velikom obimu, djelomično potaknut potrebom za zamjenom naslijeđenih kineskih 3G i 4G mreža. Radio tržištem usklađenim s Open RAN-om do danas su dominirali azijski dobavljači Samsung, NEC i Fujitsu. Međutim, Counterpoint Research očekuje da će njegov tržišni udio biti pod utjecajem tijekom predviđenog razdoblja jer drugi vodeći proizvođači počnu nuditi rješenja usklađena s Open RAN-om.
Revolut je najavio planove za pokretanje MVNO (mobilnog virtualnog mrežnog operatora), najprije u Ujedinjenom Kraljevstvu i Njemačkoj. Ova fintech tvrtka tvrdi da ovim potezom ulazi u izravnu konkurenciju s tradicionalnim pružateljima mobilnih mreža koji, kako navodi, naplaćuju pretjerane naknade za roaming unutar Europe.
Američka vlada dodala je satelitsku pokrivenost za svoje pomorske snage od Intelsata. Tvrtka je osigurala 12-mjesečni ugovor s Američkim svemirskim snagama za pružanje Ministarstvu obrane globalne pomorske pokrivenosti u obliku propusnosti satelitskih komunikacija, opreme i usluga.
Hrvatski projekt financiran iz EU fondova smanjuje emisije ugljikovog dioksida u telekom sektoru kroz primjenu rješenja za hlađenje i solarnu energiju na baznim stanicama diljem zemlje.