S tradicionalnim metodama mrežne enkripcije koje su ranjive na kvantno računalstvo, ovo je ulaganje ključno za zaštitu sigurnosti telekomunikacijskih mreža, posebice za poslovne korisnike. Izvješće je pokazalo da je skalabilnost QKD rješenja najistaknutija briga za mrežne operatere dok postavljaju kvantno sigurne mreže diljem zemlje.
Depositphotos
Nova studija Juniper Researcha otkrila je da će dionici tržišta telekomunikacija uložiti kumulativnu potrošnju veću od 6 milijardi USD na razvoj i implementaciju kvantne distribucije ključeva (QKD) između 2025. i 2030. Ova značajna investicija bit će potaknuta ubrzanjem kvantnog računalstva i njegovom potencijalnom upotrebom od strane prevaranata.
S tradicionalnim metodama mrežne enkripcije koje su ranjive na kvantno računalstvo, ovo je ulaganje ključno za zaštitu sigurnosti telekomunikacijskih mreža, posebice za poslovne korisnike. Izvješće je pokazalo da je skalabilnost QKD rješenja najistaknutija briga za mrežne operatere dok postavljaju kvantno sigurne mreže diljem zemlje. Očekuje se da će QKD hardver, kao što su kvantni generatori slučajnih brojeva koji stvaraju ključeve za šifriranje, biti najveći QKD trošak, jer operateri moraju implementirati kvantno sposoban hardver preko svojih ekstenzivnih mreža.
Istraživanje je također predviđalo da, kako ove mreže rastu, operateri moraju implementirati alate koji omogućuju upravljanje kvantnom kriptografijom u stvarnom vremenu. Identificirao je platforme za upravljanje mrežom vođene umjetnom inteligencijom, koje pružaju optimizirano usmjeravanje prometa i raspodjelu resursa, te simulatore kvantne mreže kao dvije ključne ponude s dodanom vrijednošću.
“Budući da mrežni operateri sve više unovčavaju svoje mreže putem poslovnih usluga, imperativ je da u budućnosti pružaju zaštitu od kvantnih prijetnji. Ulaganjem u QKD sada, operateri najbolje pozicioniraju svoje mreže kako bi iskoristili rast korisnika mreže u poduzećima,” rekla je autorica istraživanja Michelle Joynson.
Američka vlada dodala je satelitsku pokrivenost za svoje pomorske snage od Intelsata. Tvrtka je osigurala 12-mjesečni ugovor s Američkim svemirskim snagama za pružanje Ministarstvu obrane globalne pomorske pokrivenosti u obliku propusnosti satelitskih komunikacija, opreme i usluga.
Hrvatski projekt financiran iz EU fondova smanjuje emisije ugljikovog dioksida u telekom sektoru kroz primjenu rješenja za hlađenje i solarnu energiju na baznim stanicama diljem zemlje.
U prvom tromjesečju 2025. godine najjači domaći telekom operator Hrvatski Telekom nastavio je s rastom poslovanja, ostvarivši rast prihoda od 5,9 posto na godišnjoj razini, što je rezultat pozitivnog razvoja poslovanja u segmentu privatnih i poslovnih korisnika i dosegao je 267,6 milijuna eura.