5G IoT veze dosegnut će 116 milijuna globalno do 2026. godine, a kad se pogled aova godina rast će biti vrlo mali svega 17 milijuna u 2023., prema novoj studiji Juniper Researcha. Predviđa se da će zdravstveni sektor i usluge pametnog grada potaknuti ovaj rast od 1100 posto u sljedeće tri godine.
Sveobuhvatno istraživanje ispitalo je usvajanje 5G u ključnim sektorima, kao što su automobilska industrija, mobilna širokopojasna mreža i pametni domovi, te predviđa da će tržište zdravstva i pametnih gradova činiti više od 60 posto 5G IoT uređaja do 2026. Iznimno niska latencija i velika propusnost 5G IoT tehnologije bit će ključni čimbenici u pokretanju ove proliferacije novih veza.
Izvješće predviđa da će 5G mreže doživjeti značajan rast u uslugama pametnog grada; zahvaljujući svojoj isplativosti u postavljanju i mogućnosti prijenosa značajnih količina podataka. Do 2026. globalno će postojati više od 60 milijuna 5G pametnih gradskih veza, a izvješće poziva nadležna tijela za urbanizam da iskoriste 5G povezivost kao pristupnike velike propusnosti. Utvrđeno je da će nadzor prometnih mreža, uključujući cestovne i željezničke mreže, biti ključna usluga koja zahtijeva mobilnu povezanost velike propusnosti s omogućenom 5G.
Ulaganje pružatelja zdravstvenih usluga u usluge temeljene na 5G bit će potaknuto potrebom za modernizacijom usluga jer je globalna pandemija COVID-19 razotkrila neučinkovitost u pružanju zdravstvene zaštite. Izvješće je identificiralo usluge uključujući telemedicinu, povezane ambulante i hitne službe te daljinski nadzor u stvarnom vremenu kao ključne usluge koje će odmah biti poboljšane integracijom 5G usluga.
“5G će omogućiti učinkovitije i dinamičnije pružanje zdravstvene skrbi što nije bilo izvedivo s 4G ili Wi-Fi. Međutim, pružatelji zdravstvenih usluga prvo moraju implementirati 5G u područjima koja pružaju snažan povrat ulaganja; osobito povezane hitne službe”, komentirala je koautorica istraživanja Olivia Williams.
Najnoviji podaci domaćeg telekom regulatora HAKOM-a pokazuju kako je ukupni prihod od usluga pristupa internetu iznosio 208.737.400 eura (rast od 9,4 posto). Prihod od pristupa internetu putem nepokretne mreže bio je 60.446.472 eura (+6,9 posto), putem pokretne mreže 147.562.132 eura (+10,1 posto), a putem satelitskih veza 728.796 eura (gotovo trostruko više nego lani). Ukupni broj priključaka širokopojasnog pristupa internetu iznosio je 6.896.151 (+4,7 posto).
Telemach je uspješno osigurao iznimno kvalitetnu i stabilnu mobilnu mrežu tijekom najvećeg i organizacijski najzahtjevnijeg događaja u Hrvatskoj, ističu za ICTbusiness iz trećeg po veličini domaćeg telekom operatora Telemach Hrvatska. Uz optimizaciju kapaciteta u okolnim naseljima, na autocestama i širem području Zagreba, na sedam lokacija na mjestu održavanja koncerta postavljena je dodatna privremena mobilna infrastruktura. Stručnjaci Telemacha isplanirali su, postavili, optimizirali i nadzirali najmoderniju 4G i 5G tehnologiju na svijetu čime je omogućena besprijekorna povezanost i vrhunsko korisničko iskustvo unatoč izuzetno velikom broju korisnika i podatkovnom opterećenju.
Dok su se stotine tisuća posjetitelja slijevale na zagrebački Hipodrom i okolna područja zbog koncerta Marka Perkovića Thompsona 5. srpnja, malo tko je mogao zamisliti da će svi oni istodobno moći bez poteškoća telefonirati, razmjenjivati poruke i koristiti mobilni internet. No, zahvaljujući izuzetnoj predanosti i stručnosti djelatnika Hrvatskog Telekoma, to je postalo realnost – i to u okolnostima kakve još nisu zabilježene na svjetskoj razini, odgovaraju iz najjačeg domaćeg telekoma HT-a na upit ICTbusiness.info.