TELEKOM TRŽIŠTE

Nokia i SURF postižu prijenos od 800 Gb/s na postojećem vlaknu

Nokia i SURF postižu prijenos od 800 Gb/s na postojećem vlaknu
Shutterstock

Nokia i SURF, organizacija za IT u nizozemskom obrazovanju i istraživanju, uspješno su postigli optički prijenos od 800 Gb/s s jednim nositeljem preko SURF-ove postojeće prekogranične istraživačke i obrazovne mrežne infrastrukture s više dobavljača. Prijenos, temeljen na Nokijinoj tehnologiji fotoničkih usluga, pomoći će ubrzati masivnu razmjenu podataka između CERN akceleratora čestica i NL Tier-1 (NL T1) istraživačkih IT objekata na SURF-u i Nikhefu, nizozemskom Nacionalnom institutu za subatomsku fiziku.

Dostižući 800Gb/s po kanalu na starijim vrstama vlakana, Nokia i SURF dokazuju da postojeća infrastruktura još uvijek ima golem potencijal i da se naslijeđena optička vlakna mogu koristiti za ispunjavanje budućih zahtjeva za kapacitetom ogromnih tokova podataka koje generiraju međunarodni instrumenti znanstvenog istraživanja. Ispitivanje je provedeno na 1648 km dugoj optičkoj vezi od točke do točke koja povezuje Amsterdam i Ženevu, prolazeći kroz Belgiju i Francusku. Fiberlink je dio SURF mreže koja povezuje nacionalne istraživačke i obrazovne institute u Nizozemskoj, kao što je Nikhef.

Osim toga, SURF mreža također je dobro povezana s drugim istraživačkim mrežama i eksperimentima diljem svijeta, uključujući LHC optičku privatnu mrežu (LHCOPN). LHCOPN omogućuje pristup podacima na Velikom hadronskom sudaraču (LHC) u CERN-u, najvećem i najsnažnijem akceleratoru čestica na svijetu. Za ovo ispitivanje, CERN, Nikhef, SURF i eksperiment ATLAS LHC surađivali su kako bi uključili stvarne proizvodne tijekove koji se očekuju kada veliki hadronski sudarač visoke svjetlosti (HL-LHC) bude operativan.

SURF priprema svoju mrežu za CERN-ovu LHC nadogradnju na HL-LHC koja će postati operativna 2029. Ova nadogradnja ne samo da će pružiti pronicljivije rezultate istraživanja i poboljšati potencijal za otkrića, već će proizvesti i ogromne količine znanstvenih podataka. Očekuje se da će HL-LHC generirati podatke pet puta većom brzinom od svog prethodnika. Stoga ovisi o napretku SURF-ove mreže visokih performansi, kako je pokazano u ovom ispitivanju, kako bi se omogućio brz i pouzdan prijenos podataka na NL T1 za daljnja znanstvena istraživanja.

Nokijin super-koherentni Photonic Service Engine (PSE-6s) šeste generacije postavljen je na vezu Amsterdam-Ženeva, u kombinaciji sa SURF-ovim linijskim sustavom s opremom treće strane na starijoj optičkoj vezi. Pokazalo je da su partneri uspjeli postići prijenos od 800 Gb/s koristeći PCS modulaciju u obliku 16QAM. Usredotočujući se na testiranje novih tehnologija s različitim dobavljačima i kroz usvajanje napredne tehnologije u svojoj mreži, SURF osigurava optimalnu uslugu i podršku za inovativne, podatkovno intenzivne projekte svojih istraživačkih partnera.