SNAŽAN ZAOKRET

Njemačka uklanja svu mrežnu opremu iza koje je Huawei

Njemačka uklanja svu mrežnu opremu iza koje je Huawei
Depositphotos

Njemačka je odlučna potpuno izbaciti iz telekomunikacijskih mreža Huawei, ZTE i sve ostale koji bi mogli predstavljati sigurnosnu prijetnju, bez obzira na troškove tog poteza. Značajan je to preokret u politici najmoćnije zemlje u Europskoj uniji.

Naime, njemačka savezna ministrica unutarnjih poslova Nancy Faeser kritizirala je mrežne operatere što nisu brže prekinuli svaku suradnju s onima koji se smatraju potencijalnom sigurnosnom prijetnjom, uključujući Huawei i ZTE.

"Rizici su poznati već jako dugo. Mislim da su pružatelji usluga imali dovoljno vremena prilagoditi se", smatra Faeser.

Bez obzira na troškove operaterima kao što je Deutsche Telekom, sve komponente za koje se utvrdi da pokazuju sigurnosne probleme trebale bi biti isključene, politički je stav.

"Mrežni operateri morat će djelovati što i rastaviti komponente koje ne zadovoljavaju sigurnosne kriterije", napominje ministrica.

To pokazuje dramatičnu promjenu u stavu njemačkih vlasti prema percipiranoj prijetnji koju predstavljaju tehnološke tvrtke sa sjedištem u Kini. Prije samo četiri godine, Njemačka je odbacila američke pritiske da isključi Huawei iz svojih telekomunikacijskih mreža, rekavši da nema dokaza da ta tvrtka predstavlja bilo kakve sigurnosne probleme.

Nije slučajnost da je nova savezna vlada, koalicija socijaldemokrata lijevog centra, neoliberalnih slobodnih demokrata i zelenih, došla na vlast krajem 2021., zamijenivši bivšu kancelarku Angelu Merkel, koja je do tada bila na čelu raznih koalicijskih vlada s pristupo "promjena kroz trgovinu" (njem. wandel durch handel).

Troškovi uklanjanja i zamjene u cijeloj zemlji bit će značajni. Huawei čini otprilike 60 posto njemačke 5G mrežne opreme. U Velikoj Britaniji, koja ima puno manji volumen Huaweijeve opreme, troškovi uklanjanja i zamjene svega procijenjeni su na oko pet milijardi eura.

Na stav njemačkih političara utječe i Europska komisija, koja radi pritisak na sve članice Europske unije i traži od njih da uklone svu opremu iza koje stoje Kinezi.

Huawei je uvijek snažno poricao da predstavlja bilo kakvu sigurnosnu prijetnju.

"Našu opremu pomno nadziru vlade i relevantne sigurnosne agencije u skladu sa strogim standardima kibernetičke sigurnosti. Nikada nisu pruženi nikakvi dokazi koji bi pokazali da Huaweijeva oprema predstavlja bilo kakvu prijetnju."