Ugljični otisak i potrošnja energije u sektoru digitalne tehnologije rastu s globalnom potražnjom za hardverom, mrežnim uslugama, pohranom podataka i novim tehnologijama, navodi se u izvješću koje su suautori Međunarodne telekomunikacijske unije (ITU) i Svjetskog saveza za usporednu analizu ( WBA). Uz obveze izražene u svim industrijama da prihvate i digitalni rast i ekološku održivost, izvješće otkriva sveukupni pad u napretku prema klimatskim ciljevima. Emisije stakleničkih plinova (GHG) i potrošnja energije u globalnom tehnološkom sektoru su se povećali, dok su transparentnost i odgovornost i dalje izazov.
"Učinkovita zelena tranzicija treba digitalne tvrtke da pokreću napredak i vode svojim primjerom", izjavila je glavna tajnica ITU-a Doreen Bogdan-Martin. "Ovo je izvješće važan alat za razumijevanje kamo usmjeriti napore kako bi se maksimalno iskoristio ogroman potencijal digitalne tehnologije za unapređenje održivosti u lice klimatskih promjena za digitalnu budućnost koju želimo. Nalazi izvješća formuliraju jasan poziv na akciju za lidere koji će se okupiti na sastanku Green Digital Action na značajnom Danu digitalizacije COP29."
Digitalne tehnologije nude brojne socioekonomske prednosti i mogu ubrzati napredak prema UN-ovim ciljevima održivog razvoja (SDG). Tehnika može poboljšati vremenska predviđanja i praćenje klimatskih promjena, optimizirati korištenje energije i pomoći u integraciji tehnologija niske emisije. No, kako bi se unaprijedio održivi razvoj, industrija mora pratiti i rješavati vlastite izazove za okoliš, uključujući emisije ugljičnog dioksida, potrošnju energije i vode, e-otpad i iscrpljivanje sirovina. Studija procjenjuje emisije stakleničkih plinova i potrošnju energije 200 vodećih digitalnih tvrtki diljem svijeta. Od 200 kompanija obuhvaćenih izvješćem, 148 ih je prijavilo potrošnju električne energije u ukupnom iznosu od 518 teravat-sati (TWh) u 2022., oko 1,9 posto ukupne svjetske potrošnje. 10 tvrtki s najvišom razinom potrošnje – sve sa sjedištem u istočnoj Aziji ili Sjedinjenim Državama – potrošile su 51 posto ove ukupne potrošnje, 9 posto više nego 2021.
Izdanje izvješća iz 2024. daje prvi sveobuhvatan pregled korporativnih emisija u lancu vrijednosti. Često se nazivaju "opseg 3", oni čine većinu otisaka emisija digitalnih tvrtki. Emisije opsega 3 uključuju sve, od dobavljača materijala i proizvodnje uređaja vanjskih izvođača do upotrebe krajnjih proizvoda tvrtke od strane potrošača. Takav raspon krajnjih proizvoda od mobitela i računala do tražilica i AI chatbota, prema izvješću, te su emisije šest puta veće od kombiniranih emisija Scope 1 i Scope 2 koje tvrtka proizvodi sama ili je za njih neizravno odgovorna točno izračunati i pripisati svoje emisije Scope 3, s uobičajenim izazovima uključujući nedostatak podataka od dobavljača, dvostruko brojanje i nedosljednu primjenu načela raspodjele emisija.
“Digitalne tvrtke moraju odraditi svoj dio u borbi protiv klimatskih promjena,” izjavila je Lourdes O. Montenegro, direktorica istraživanja i digitalizacije pri Svjetskoj asocijaciji za usporednu analizu (World Benchmarking Alliance). “Ovo izvješće na jedinstven način nudi uvide temeljene na dokazima o trenutnom stanju sektora. skreću pozornost međunarodne zajednice na ove podatke i uvide kako bi pomogli osigurati da utjecaj na ljude i planet bude posljedičan za uspjeh u poslovanju."
Brzi rast AI tehnologija dodatno će opteretiti energetske resurse i nastaviti povećavati emisije, jasno stoji u izvješću. Izvješće također navodi doprinose koje umjetna inteligencija i druge transformativne tehnologije mogu dati u podršci održivom razvoju. Kako bi se pomoglo digitalnim tvrtkama u ispunjavanju ciljeva održivosti, izvješće naglašava ulogu vlada u provedbi okvira za praćenje i ubrzanju dostupnosti zelene energije. Liberalizacija energetskih tržišta, smanjenje birokracije za izdavanje dozvola, modernizacija energetskih mreža i ulaganje u skladištenje energije načini su na koje vlade mogu podržati napore održivosti industrije. Ulaganje u obnovljivu energiju također je od ključne važnosti.
"Sa stajališta razvoja, sve je važnije da igrači u industriji pomnije prate vlastite emisije stakleničkih plinova i djeluju na smanjenju emisija i potrošnje energije", rekao je Cosmas Luckyson Zavazava, direktor ITU-ovog Ureda za razvoj telekomunikacija. "Utjecaji stakleničkih plinova mogu biti razorne i uključivati ekstremne i promjenjive vremenske uvjete i porast razine mora. Ako se ne kontroliraju, klimatske promjene poništit će dio napretka u razvoju iz prošlosti. digitalni rast i ekološka odgovornost."