Korisničko iskustvo danas je najvažnije, smatra osnivač i direktor američke tvrtke Soasta Tom Lounibos, te ističe kako korisnicima nije važno o kojoj je aplikaciji riječ, na kojem se operativnom sustavu radi. Da je zaista u pravu, dokazao je jednim od posljednjih velikih poslova, a to je testiranje informacijskih i komunikacijskih sustava za ljetne Olimpijske igre u Londonu.
Prije nego što su počele Olimpijske igre Soasta je testirala sustave i to na način da, kako tvrdi Lounibos, kad je krenula prodaja karata nije bilo problema, download aplikacija za mobilne uređaje bilo da je riječ o iOS ili Android operativnim sistemima prošao je bez problema. Lounibos ističe kako se i tijekom trajanja ljetnih igara u Londonu nisu dogodili propusti zbog velike navale na web stranice s rezultatima i vijestima, te zbog update informacija na mobilnim uređajima.
„Za organizatore je to bio veliki izazov - prodaja karata, novi sadržaji na webu i mobilnim aplikacijama, ali i live streaming. Kada se sustavi unaprijed testiraju na nepredviđene situacije s rješenjima koje mi nudimo i navala korisnika neće biti veći problem i sve može proći u redu. Upravo je to ono čime se bavimo već godinama i što postaje danas sve značajnije pogotovo kada je riječ o aplikacijama za tablete i pametne telefone“, pojašnjava Lounibos.
Osim aplikacija za mobilne telefone i tablete, Lounibos ističe da se brzim implementacijama cloud computing rješenja povećava potreba i za testiranjem takvih sustava. Naime, kada neku cloud aplikaciju koristi mali broj ljudi bez obzira kako je dimenzioniran server neće biti problema, no kada se broj korisniak naglo poveća tada treba biti spreman, opsiuje Lounibos situaciju zbog koje se najbolje pripremiti i sustave testirati.
Kao dobar i jednostavan primjer o čemu je zapravo riječ jest pokretanje nekog web dućana ili pokretanje neke akcijske prodaje. „To jednostavno nije uobičajen dan za takav radeći web dućan, nego nešto ekstremno i nitko bez testiranja ne može pretpostaviti hoće li sustav 'preživjeti' veliki broj korisnika u jednom trenutku ili ne. Takve sustave treba testirati, nove web siteove gdje se očekuje veliki broj korisnika treba testirati“, zaključuje Lounibos.
Najnoviji podaci domaćeg telekom regulatora HAKOM-a pokazuju da je u segmentu mobilne telefonije ukupno promet u minutama smanjen za čak 10,13 posto na godišnjoj razini u odnosu na posljednja tri mjeseca 2021. godine. Tako se na mobitelima potrošilo 2,65 milijardi minuta.
Najnoviji podaci domaćeg telekom regulatora HAKOM-a pokazuju kako se u segmentu širokopojasnih usluga pristupa internetu svi telekomi u posljednja tri mjeseca 2022. godine povećali prihodi za 4,68 posto i to na 1,36 milijarde kuna. Zanimljivo u odnosu na prethodni kvartal iste 2022. godine prihod je manji 16,01 posto.
Najveći domaći telekom operatori Hrvatski Telekom, A1 Hrvatska, Telemach Hrvatska prema podacima HAKOM-a u posljednja tri mjeseca 2022. godine bilježe rast prihoda od mobilne telefonije i to 7,98 posto na 1,05 milijardi kuna. Pokazuju to netom objavljeni podaci domaćeg telekom regulatora Hrvatske agencije za mrežne djelatnosti (HAKOM).