MOBILNE MREŽE

Mikrovalna tehnologija napreduje kako bi zadovoljila sve veću potražnju za 5G bežičnim prijenosom

Mikrovalna tehnologija napreduje kako bi zadovoljila sve veću potražnju za 5G bežičnim prijenosom
Depositphotos

Potencijal E-pojasnog pojasa da ispuni potrebe za backhaul kapacitetom većine 5G implementacija nakon 2030. među ključnim je temama današnjeg izvješća Microwave Outlook 2023. Deseto izdanje ovog industrijskog izvješća iz Ericssona također se bavi najnovijim inovacijama u dizajnu antena i kako AI i automatizacija mogu smanjiti operativne troškove transportnih mreža.

E-pojasni spektar (radiofrekvencije od 71 GHz do 86 GHz) može zadovoljiti potrebe za backhaul kapacitetom većine 5G mjesta do 2030. godine i kasnije, budući da je već otvoren za implementaciju u zemljama u kojima živi 90 posto svjetske populacije, prema izvješću . Projekcija je podržana simulacijom backhaul mreža iz tri europska grada s različitim gustoćama E-pojasnih veza.

Izvješće također pokazuje trend postupnog povećanja udjela instaliranih mjesta povezanih s optičkim vlaknima u odnosu na one povezane s mikrovalnim rješenjima, dosežući omjer 50/50 do 2030. Mikrovalna rješenja bit će glavna opcija povezivanja tamo gdje su vlakna nedostupan i preferirano rješenje u ruralnim područjima gdje ulaganja u optička vlakna mogu biti izazovna.

Inovacije su u fokusu s izvješćem koje gleda na to kako novi dizajni antena omogućuju bolje korištenje potrebnog spektra u gustim mrežama, niže troškove spektra i poboljšavaju performanse. Na primjer, antene za kompenzaciju ljuljanja od *0,9 metara pružaju 80 posto dulje skokove od običnih antena od 0,3 m. Također je istaknuta vrijednost drugih inovacija antena kao što su višepojasni i vodoodbojni kupole.

Slučaj s Grenlanda ilustrira kako duga udaljenost može biti savršeno rješenje za pružanje stanovnika na udaljenim lokacijama lakog pristupa mobilnim komunikacijama velike brzine koje su sastavni dio modernog života. Lokalni pružatelj usluga koristio je mikrovalnu mrežu za potrebe povezivanja naselja duž zapadne obale na udaljenosti od 2134 km (što odgovara udaljenosti leta između Bruxellesa i Atene). Ova se mreža sada nadograđuje i proširuje kako bi zadovoljila veće kapacitete 5G.

Drugi slučaj u izvješću opisuje kako se operativni troškovi za upravljanje mikrovalnom mrežom mogu značajno smanjiti primjenom mrežne automatizacije temeljene na umjetnoj inteligenciji. Prednosti uključuju manje vremena utrošenog na rješavanje problema, smanjenje posjeta lokaciji za najmanje 40 posto i bolje cjelokupno predviđanje i planiranje.

“Točno predviđanje budućnosti zahtijeva dobro razumijevanje prošlosti u kombinaciji s tržišnim i tehnološkim uvidima. To je ono što Microwave Outlook čini vrlo relevantnim izvješćem, kaže Mikael Öhberg, vd voditelja Microwave Systems, Business Area Networks, Ericsson. “Dok objavljujemo 10. izdanje, drago nam je vidjeti da se tijekom proteklog desetljeća objavljivanja, Ericsson Microwave Outlook smatra primarnim izvorom uvida i trendova u industriji bežičnog backhaula.”