Istraživanje GSMA-e o stanju mobilne industrije u Europi predviđalo je da će teški tržišni uvjeti imati negativan utjecaj na prihvaćanje 5G. Izvješće kaže da će čak i one zemlje za koje se očekuje da će imati najviše usvajanja do 2025. zaostajati za svjetskim konkurentima.
U Izvješću o europskom mobilnom gospodarstvu za 2022., GSMA je istaknuo 34 tržišta u Europi na kojima je krajem lipnja bila dostupna 5G, sa 108 operatera koji su nudili komercijalne usluge i udjelom korisnika od oko 6 posto. Udruga je rekla da će prosječna penetracija 5G dosegnuti 44 posto do 2025. godine, pri čemu se očekuje da će UK i Njemačka predvoditi sa 61 posto odnosno 59 posto.
Analitičari GSMA-e primijetili su da će čak i ove zemlje vjerojatno zaostajati za svjetskim konkurentima Južnom Korejom, koja će imati penetraciju od 73 posto, te SAD-om i Japanom s oko 68 posto svaki. GSMA je istaknula tempo širenja pokrivenosti kao ključni čimbenik, tvrdeći da gotovo trećina europskog stanovništva neće moći primiti 5G 2025. u usporedbi s manje od 2 posto u SAD-u i Južnoj Koreji. Ponovio je poziv na stvaranje pravih uvjeta za privatna ulaganja u infrastrukturu, modernizaciju mreže i digitalne inovacije, uključujući isticanje potrebe za doprinosima troškovima mreže s drugih mjesta.
Potpredsjednik GSMA-e za politiku i regulaciju i voditelj Europe Daniel Pataki rekao je da se usvajanje 5G u Europi događa brže nego ikad prije, ali je potreban veći fokus na stvaranje pravih tržišnih uvjeta za ulaganja u infrastrukturu kako bi se održao korak s drugim svjetskim tržištima. "To bi trebalo uključivati provedbu načela pravednog doprinosa troškovima mreže", dodao je Pataki. Druge prognoze u izvješću uključuju povećanje jedinstvenih mobilnih pretplatnika sa 474 milijuna u 2021. na 480 milijuna u 2025.; rast mobilnih IoT veza sa 172 milijuna na 406 milijuna; i ukupni CAPEX operatera od 122 milijarde eura između 2022. i 2025.
Telemach je uspješno osigurao iznimno kvalitetnu i stabilnu mobilnu mrežu tijekom najvećeg i organizacijski najzahtjevnijeg događaja u Hrvatskoj, ističu za ICTbusiness iz trećeg po veličini domaćeg telekom operatora Telemach Hrvatska. Uz optimizaciju kapaciteta u okolnim naseljima, na autocestama i širem području Zagreba, na sedam lokacija na mjestu održavanja koncerta postavljena je dodatna privremena mobilna infrastruktura. Stručnjaci Telemacha isplanirali su, postavili, optimizirali i nadzirali najmoderniju 4G i 5G tehnologiju na svijetu čime je omogućena besprijekorna povezanost i vrhunsko korisničko iskustvo unatoč izuzetno velikom broju korisnika i podatkovnom opterećenju.
Dok su se stotine tisuća posjetitelja slijevale na zagrebački Hipodrom i okolna područja zbog koncerta Marka Perkovića Thompsona 5. srpnja, malo tko je mogao zamisliti da će svi oni istodobno moći bez poteškoća telefonirati, razmjenjivati poruke i koristiti mobilni internet. No, zahvaljujući izuzetnoj predanosti i stručnosti djelatnika Hrvatskog Telekoma, to je postalo realnost – i to u okolnostima kakve još nisu zabilježene na svjetskoj razini, odgovaraju iz najjačeg domaćeg telekoma HT-a na upit ICTbusiness.info.
Mobilna industrija smanjila je operativne emisije za 8 posto u razdoblju od 2019. do 2023. godine, unatoč snažnom porastu potražnje. Ipak, GSMA upozorava da se trenutačni tempo mora više nego udvostručiti kako bi se ispunili ciljevi neto nulte emisije.