Istraživanje

GfK predviđa stabilizaciju telekom tržišta

GfK predviđa stabilizaciju telekom tržišta
Depositphotos

Iako se globalno tržište telekomunikacija moralo boriti s padom u 2022., neke su kategorije nastavile s dobrim rezultatima, a za 2023. GfK predviđa stabilizaciju tržišta.

Što se tiče svih ostalih segmenata tržišta potrošačke tehnologije i trajnih dobara, 2022. bila je teška godina za telekom industriju. “Iako smo već predvidjeli učinke zasićenja u 2022. nakon snažne prodaje u godinama pandemije, dodatna slabost kineskog tržišta značajno je utjecala na rezultate. Sve u svemu, globalno tržište telekomunikacija zaključilo je 2022. s padom prihoda od 9,7 posto u usporedbi s prethodnom godinom,” rekao je Jan Lorbach, GfK stručnjak za telekom industriju.

Segment pametnih telefona, uključujući phablete, također je zabilježio pad potražnje od 9,1 posto od siječnja do prosinca 2022. u usporedbi s prethodnom godinom, s ukupno 908 milijuna prodanih jedinica. Prihodi su još više pogođeni padom od minus 10,2 posto na 330 milijardi dolara. Budući da su proračuni za mnoge postali sve stroži, praktički jedini pokretači tržišta u 2022. bili su potrošači s višim i srednjim primanjima. Te su skupine potrošača povećale svoj udio u svim kupcima pametnih telefona za dodatna 4 postotna boda u usporedbi s 2021. i sada čine 48 posto ove skupine. Sukladno tome, porasla je i potražnja za premium uređajima, pri čemu je, primjerice, prihod 5G modela porastao za 1,2 posto.

Dok se potrošači koji još uvijek kupuju pametne telefone odlučuju za vrhunske uređaje, ukupan broj kupnji smanjio se u 2022. Jedan od razloga za to može biti taj što ljudi duže vrijeme drže svoje pametne telefone. Podaci gfknewron Consumer pokazuju da je od siječnja do rujna 2019. samo 48 posto potrošača koristilo svoje pametne telefone dvije godine ili dulje. Taj se udio sada povećao na 57 posto u istom razdoblju 2022. Taj se razvoj posebno može uočiti unutar generacije Z (15 do 25 godina), gdje je udio sada 14 postotnih bodova iznad prosjeka. Mlađa generacija ima jasan fokus na održivost i stoga svjesno produljuje životni ciklus svojih uređaja.

Jedan od rijetkih segmenata koji je uspio stabilno preživjeti tešku 2022. godinu su nosivi uređaji. Sa 13,9 milijardi američkih dolara prihoda, tržište nosive opreme postiglo je gotovo istu razinu u 2022. kao i prethodne godine (minus 1,1 posto u odnosu na 2021.). Iako su popularni segmenti izgubili tlo, to je nadoknađeno rastom drugih linija proizvoda.

Ove promjene potaknute su sve većim zahtjevima potrošača za detaljnijom kontrolom svog zdravlja, putem pametnih značajki. Sukladno tome, nosivi uređaji sa značajkom praćenja spavanja (plus 4 posto) ili senzori za kisik u krvi (plus 20 posto) pokazali su snažan rast. Ovaj trend također je doveo do razvoja inovacija, kao što je nova značajka mjerenja razine stresa (EDA). Lansirani u četvrtom tromjesečju 2021., ovi uređaji već čine 16 posto prihoda na tržištu nosivih uređaja i nastavljaju rasti.

Daljnje vruće teme su proširena stvarnost (AR), virtualna stvarnost (VR) i metaverzum. Dok svijest i rasprave o metaverzumu rastu, maloprodajna prodaja VR slušalica na europskom tržištu pala je za 15 posto u odnosu na prethodnu godinu 2022. Ovo je prvi pad ikada, jer je tržište prethodno godinama bilježilo dvoznamenkasti rast. “Čini se da je europsko tržište postiglo početni prodor među potrošače. Industrija bi se sada trebala usredotočiti na pružanje više sadržaja, kao i bolje vizualne kvalitete i sigurnosti, kako bi pokrenula tržište na temelju ovog početnog prodora. Uvjeravanje potrošača o slučajevima upotrebe bit će ključno za pomicanje VR/metaverzuma naprijed", kaže Sohjin Baek, GfK stručnjak za globalnu industriju IT hardvera.