GALERIJA: A1 spreman za 4K broadcasting i novu eru OTT usluga

GALERIJA: A1 spreman za 4K broadcasting i novu eru OTT usluga
Dražen Tomić / Tomich Productions

Austrijsko mjestašce Aflenz već četrdesetak godina skriva jedno od najvećih europskih postrojenja namijenjeno satelitskom emitiranju video signala,. U vlasništvu Telekom Austrie ovo postrojenje spremno je i za sadašnju eru HD televizije, ali i nadolazeću eru 4K televizije i Over the top (OTT) usluga koje korisnici sve više traže. A1 Hrvatska hosting je centar OTT usluga za cijelu A1 Grupu čime pokriva 200.000  korisnika. Sustav u Aflenzu se sastoji od 63 antene na ukupnoj površini postrojenja od 6,5 tisuća četvornih metara. Dvije antene su veće od 700 metara četvornih, a najveća teži 275 tona i promjera je 32 metra.

Kako ističe direktor planiranja i razvoja mreža Vladimir Skender A1 Hrvatska nekada je bilo riječ o isključivo prijenosu glasa i podataka, no u zadnjih dvadesetak godina bave se isključivo prijenosom TV signala za cijeli svijet. U ovom trenutku riječ je o više od 1000 televizijskih kanala. Emitiranje za Vip/A1 Hrvatsku počinje 2013. godine.

Uz početno ulaganje od oko 44 milijuna eura, ova zemaljska satelitska stanica izgrađena je u samo 17 mjeseci. Od tada se kontinuirano modernizira zahvaljujući novim ulaganjima kako bi bila u korak s najnovijim dostignućima u području informacijske tehnologije. Tijekom godina tehnička je oprema zamijenjena digitalnim sustavima i ugrađene su dodatne antene.

Zgrada, koju je projektirao međunarodno poznati bečki arhitekt Gustav Peichl, gotovo je nevidljivo integrirana u krajolik i pruža prostor za najsuvremeniju visokotehnološku opremu za izuzetno brz prijenos podataka. Jedna je od najuspješnijih austrijskih arhitektonskih dostignuća i primila je nekoliko arhitektonskih nagrada.

Zanimljivost cjelokupnog kompleksa je da su zgrade i druga postrojenja jako dobro uklopljena u okoliš ovog malog austrijskog odnosno štajerskog mjestašca. Tamo se nalazi i sustav solarnih panela koji omogućuje energetsku neovisnost i proizvode dozvoljeno zelene električne energije za rad ključnih sustava.

Fotonaponski park, koji je izgrađen 2013. godine, proizvodi električnu energiju za satelitsku stanicu Aflenz. Ovo fotonaponsko postrojenje otvorenog polja (photovoltaic open-field plant) pokriva površinu od 4800 m² i obuhvaća ukupno 790 fotonaponskih modula. Park proizvodi 190 000 kWh godišnje, a opskrbljena energija dovodi se izravno u zemaljsku stanicu Aflenz. Solarni paneli daju 50 posto ukupne električne energije potrebne za napajanje.

Međutim, kako je riječ o antenskom sustavu koji uključuje ukupno 63 antenska sustava jasno je kako je cijelo postrojenje spojeno i na dva energetski potpuno odvojena voda na standardnu elektroenergetsku mrežu u Austriji. Kada i to nije dovoljno, odnosno dođe do prekida opskrbe električnom energijom upale se i u roku od tridesetak sekundi nakon sinkronizacije cijelom postrojenju električnu energiju daju dva ogromna 1.5MW dizelska agregata.