Ericsson i MediaTek postavili su novi 5G rekord brzine prijenosa od 440 Mbps u niskopojasnom i srednjepojasnom spektru koristeći Uplink Carrier Aggregation. Brza brzina uzlazne veze donosi bolja, glatkija iskustva za korisnike videokonferencija, streamere i njihovu publiku s više sličica u sekundi i višom rezolucijom slike.
Rekordna uplink brzina postignuta je u testu razvoja interoperabilnosti u Ericssonovom laboratoriju. Test je proveden s RAN Compute Baseband 6648 i mobilnim uređajem koji koristi MediaTek Dimensity 9200 vodeći čipset za 5G pametne telefone. Kombinacija agregacije nositelja uzlazne veze uključivala je dupleks s frekvencijskom podjelom (FDD) i dupleks s vremenskom podjelom (TDD) u frekvencijskom rasponu široko rasprostranjenom u današnjim 5G mrežama.
Točnije, korištena je kombinacija 50MHz FDD n1 i 100MHz TDD n77. Spajanjem ova dva pojasa, davatelji komunikacijskih usluga mogu značajno povećati svoje uplink brzine, što rezultira boljim performansama mreže i korisničkim iskustvom.
„Super velike brzine uzlazne veze čine veliku razliku u korisničkom iskustvu. Od live streaminga bez kašnjenja, videokonferencija i AR/VR aplikacija, do impresivnijeg igranja i tehnologija proširene stvarnosti (XR),” rekla je Sibel Tombaz, voditeljica proizvodne linije za 5G RAN u Ericssonu.
“Brzina prijenosa od 440 Mbps koju postižu Ericsson i MediaTek pomoći će napraviti tu razliku. Također kontinuirano dizajniramo inovativna rješenja za optimizaciju 5G mreža kako bi naši korisnici mogli najbolje iskoristiti svoju imovinu spektra“, pojašnjava Sibel Tombaz.
Ericsson i O2 Telefónica u Njemačkoj postigli su značajnu prekretnicu u razvoju 5G Cloud RAN tehnologije u Europi. U svojoj inauguracijskoj zajedničkoj implementaciji Proof of Concept (PoC) u O2 Telefónica Wayra inovacijskom središtu u Münchenu, prikazali su mogućnosti prve Ericssonove 5G Cloud RAN instalacije u Europi.
Novi problemi za Huawei u Njemačkoj jer telekomi imaju 50 posto baznih stanica na njihovoj opremi i kada krene zamjena zbog odluke države ona bi mogla koštati najmanje 2,5 milijarde eura za nekih 46 tisuća baznih stanica mobilnih telekom operatera Deutsche Telekoma, Vodafonea, Telefónica diljem Njemačke.
Deutsche Telekom postao je Ericssonov prvi komercijalni partner u njegovom nastojanju da cilja razvojne programere i poduzeća s pristupom komunikacijskim i mrežnim API-jima. Dobavljač gura ovu strategiju nakon što je prošle godine kupio Vonage za 6,2 milijarde dolara.