Novi prijedlog Europske komisije, koji bi trebao biti objavljen u veljači, opisat će promjene postojećih propisa kako bi se operaterima pomoglo s troškovima uvođenja 5G. Prema medijskim izvješćima, ovo će biti dio šireg plana da svi građani imaju pristup gigabitnoj povezivosti do 2030. godine.
Reuters je izvijestio o službenom dokumentu u kojem su navedeni ciljevi EK-a da se smanji birokratija kako bi se glavnim operaterima pomoglo da izbace 5G. Novinska agencija je izjavila da bi mjere mogle smanjiti godišnje administrativne troškove na oko 40 milijuna eura. Najnoviji poticaj EK-a ima za cilj pomoći sa širim planom za sve Europljane da imaju pristup gigabitnoj povezanosti i 5G, kao i osigurati da 75% tvrtki koje posluju na kontinentu koriste infrastrukturu u oblaku ili AI do kraja desetljeća.
EK će 10. veljače objaviti više detalja o prijedlogu pod nazivom Zakon o gigabitnoj infrastrukturi. Godine 2022. industrijske grupe ETNO i GSMA izvršile su pritisak na Europsku komisiju da potakne velike tehnološke tvrtke da podijele troškove postavljanja infrastrukture potrebne za postizanje cilja gigabitnog povezivanja do 2030. godine.
U dokumentu EK navodno se navodi da nekoliko predloženih izmjena imaju za cilj razjasniti pravila i pojednostaviti procedure, zajedno s jasnim utvrđivanjem prava i obveza. Očekuje se da će EK također predložiti da operateri imaju nesmetan pristup fizičkoj infrastrukturi u vlasništvu ili pod kontrolom tijela javnog sektora bez obzira na njezinu lokaciju, pri čemu će Europska unija uskočiti u rješavanje sporova.
Revolut je najavio planove za pokretanje MVNO (mobilnog virtualnog mrežnog operatora), najprije u Ujedinjenom Kraljevstvu i Njemačkoj. Ova fintech tvrtka tvrdi da ovim potezom ulazi u izravnu konkurenciju s tradicionalnim pružateljima mobilnih mreža koji, kako navodi, naplaćuju pretjerane naknade za roaming unutar Europe.
Američka vlada dodala je satelitsku pokrivenost za svoje pomorske snage od Intelsata. Tvrtka je osigurala 12-mjesečni ugovor s Američkim svemirskim snagama za pružanje Ministarstvu obrane globalne pomorske pokrivenosti u obliku propusnosti satelitskih komunikacija, opreme i usluga.
Hrvatski projekt financiran iz EU fondova smanjuje emisije ugljikovog dioksida u telekom sektoru kroz primjenu rješenja za hlađenje i solarnu energiju na baznim stanicama diljem zemlje.