Mobilne mreže pete generacije (5G) na ovogodišnjem će CES sajmu u Las Vegasu „zajašiti“ posljednji val jer s ovim ljetom postaju stvarnost i više nećemo svjedočiti najavama, prognozama ili teoretiziranju već stvarnosti. A taj posljednji val uistinu je zanimljiv jer brojni su proizvodi i usluge koji se tiču 5G.
Kroz narednih nekoliko mjeseci stići će pametni telefoni sposobni primati 5G signal, a već svjedočimo konkretnim testiranjima 5G pa se slobodno može kazati da već sad nadolazeća tehnologija nije samo priča. Primjerice, operater AT&T u odabranim je američkim gradovima prošlog mjeseca počeo s 5G testiranjima. Isto tako, južnokorejski KT započeo je pružanje 5G usluga, a prva "mušterija" je robot pogonjen umjetnom inteligencijom. A nije ni to sve, D-Link je predstavio ruter koji može primati i odašiljati 5G signal u kućanstvima.
A kad se priča o pametim telefonima, operater Sprint najavio je da će u ponudi imati Samsungov 5G uređaj ovog ljeta, a on će imati dualni način rada, tako da se spaja na LTE i 5G mreže. Nešto prije najavljen je i takav LG uređaj Sukladno tome, Sprint će vrlo brzo ponuditi i 5G signal svojim korisnicima jer inače pametni telefoni s tom mogućnosti ne bi imali nikakvog smisla. Konkretnije, isprva će 5G signal biti dostupan u devet američkih gradova, što uključuje New York, Los Angeles, Dallas i Washington.
Ne miruje ni T-Mobile, koji tvrdi da postiže odlične rezultate u suradnji s Ericssonom i Intelom te je imao prvi svjetski 5G poziv na frekvenciji od 600MHz. Koji je ujedno bio i video poziv, a sve se i snimalo istovremeno, taman da se pokaže kolike su 5G mogućnosti. Jer, konekcija je bila besprijekorna, ništa što smo prije vidjeli.
Naravno, danas je sve to veličanstveno, ali dogodine će biti potpuno normalno, zato je izrazito zanimljivo pričekati u kojem će smjeru proizvođači krenuti s inovacijama 5G usluga i uređaja.
Najnoviji podaci domaćeg telekom regulatora HAKOM-a pokazuju da je u segmentu mobilne telefonije ukupno promet u minutama smanjen za čak 10,13 posto na godišnjoj razini u odnosu na posljednja tri mjeseca 2021. godine. Tako se na mobitelima potrošilo 2,65 milijardi minuta.
Najnoviji podaci domaćeg telekom regulatora HAKOM-a pokazuju kako se u segmentu širokopojasnih usluga pristupa internetu svi telekomi u posljednja tri mjeseca 2022. godine povećali prihodi za 4,68 posto i to na 1,36 milijarde kuna. Zanimljivo u odnosu na prethodni kvartal iste 2022. godine prihod je manji 16,01 posto.
Najveći domaći telekom operatori Hrvatski Telekom, A1 Hrvatska, Telemach Hrvatska prema podacima HAKOM-a u posljednja tri mjeseca 2022. godine bilježe rast prihoda od mobilne telefonije i to 7,98 posto na 1,05 milijardi kuna. Pokazuju to netom objavljeni podaci domaćeg telekom regulatora Hrvatske agencije za mrežne djelatnosti (HAKOM).