Britanski BT i švedski Ericsson najavili su novo višegodišnje partnerstvo vrijedno više milijuna funti za pružanje komercijalnih 5G privatnih mreža na tržištu Velike Britanije, što je značajno jer se radi o prvom sporazumu te vrste u zemlji.
Ericsson Private 5G je namjensko, namjensko i agilno rješenje za privatnu mrežu koje pruža zajamčeno visokoučinkovitu unutarnju i vanjsku 5G staničnu pokrivenost, što ga čini prikladnim za niz namjena, posebno u okruženjima kao što su tvornice, obrazovni kampusi, i druge velike web-lokacije na kojima je važna sigurnost i povezivost s ultra-niskim kašnjenjem, stoji u službenoj definiciji ove privatne mreže.
Također, nove aplikacije i IoT mogućnosti mogu se omogućiti putem iste te mreže kako bi se poboljšala produktivnost, optimiziralo poslovanje i potaknule uštede troškova, kao što su praćenje imovine, prediktivno održavanje, povezani senzori, obrada podataka u stvarnom vremenu, automatizacija i robotika. Dakle, nudi se širok spektar mogućnosti.
Prema prognozi MarketResearch.com, predviđa se da će privatne 5G mreže rasti prosječnom stopom od 40 posto godišnje između 2021. i 2028., kada će tržište vrijediti 14 milijardi američkih dolara. Naravno, obje kompanije vjeruju da će preuzeti osjetan "dio kolača".
Inače, BT i Ericsson su radili zajedno na nekoliko velikih projekata koji uključuju privatne 5G mreže, uključujući luku Belfast u Sjevernoj Irskoj, čime su ubrzali njenu ambiciju da postane najbolja regionalna pametna luka na svijetu. Pritom su postavili 5G privatnu mrežu na 35 hektara operativne luke.
To pomaže u poticanju operativne učinkovitosti i ubrzavanju njezine digitalne transformacije kroz optimizaciju procesa u transportu, logistici, lancu opskrbe i otpreme, kao i jačanju produktivnosti kroz neometano odvijanje lučkih operacija.
Također, partnerstvo će omogućiti BT-u da prodaje proizvode nove generacije mobilne mreže kompanijama i raznim organizacijama u sektorima kao što su proizvodnja, obrana, obrazovanje, maloprodaja, zdravstvo, transport i logistika... Tako nešto uistinu donosi cijeli niz prilika.
Hrvatski projekt financiran iz EU fondova smanjuje emisije ugljikovog dioksida u telekom sektoru kroz primjenu rješenja za hlađenje i solarnu energiju na baznim stanicama diljem zemlje.
U prvom tromjesečju 2025. godine najjači domaći telekom operator Hrvatski Telekom nastavio je s rastom poslovanja, ostvarivši rast prihoda od 5,9 posto na godišnjoj razini, što je rezultat pozitivnog razvoja poslovanja u segmentu privatnih i poslovnih korisnika i dosegao je 267,6 milijuna eura.
Podaci koje prikuplja domaći telekom regulator Hrvatska agencija za mrežne djelatnosti (HAKOM) pokazuje kako je u prošloj godini ukupni prihod od usluga naplatne televizije povećan 9,65 posto na 140,45 milijuna eura.