AZTN potvrdio preuzimanje Tele2 Hrvatska

AZTN potvrdio preuzimanje Tele2 Hrvatska
Dražen Tomić / Tomich Productions

Agencija za zaštitu tržišnog natjecanja (AZTN) obavijestila je Tele2 AB i United Grupu o svojoj odluci odobrenja prodaje Tele2 Hrvatska United Grupi. Tele2 sada očekuje objavu službenog odobrenja, objavio je vlasnik Tele2 Hrvatska.

Tele2 je najavio prodaju svoje hrvatske podružnice United Grupi 31. svibnja 2019. godine. Agencija za zaštitu tržišnog natjecanja je 25. studenog 2019. godine objavila takozvanu drugu fazu postupka ocjene dopuštenosti provedbe koncentracije. Agencija je sada obavijestila Tele2 i United Grupu o svojoj odluci odobrenja te transakcije. Objava službenog odobrenja se očekuje u sljedećim tjednima, iako je prvotno bilo predviđeno do kraja prošle godine.

Tele2 Hrvatska ubuduće će moći ponuditi još veću vrijednost svojim korisnicima kao dio United Grupe i njezinih članica iz telekomunikacijskog i medijskog poslovnog sektora.

Podsjetimo, vlasnik Tele2 Hrvatska švedski Tele2 AB dogovorio je prodaju svog hrvatskog poduzeća United Group-i za cijenu od 220 milijuna eura (danas oko 2.350 milijuna SEK), još krajem svibnja prošle godine. Transakcija omogućava Tele2 da ostvari vrijednost od uspješnog razvoja hrvatskog poslovanja i dalje unaprijedi svoju strategiju s fokusom na regiju baltičkih zemalja. Zaključenje se očekuje do kraja 2019. i podliježe regulatornom odobrenju.

Tele2 je sklopio ugovor o prodaji Tele2 Hrvatska društvu United Group, vodećem pružatelju telekomunikacijskih usluga i medijskog sadržaja u jugoistočnoj Europi, po cijeni od 220 milijuna eura. Cijena odgovara 7,2 puta korigiranoj EBITDA-i u posljednjih dvanaest mjeseci, ne uključujući IFRS 16.

„Ponosni smo na poslovanje koje smo izgradili u Hrvatskoj, a posebno na izvanredan razvoj u posljednje dvije godine, vođen našim talentiranim zaposlenicima i našom vrijednom bazom klijenata. Vjerujemo da će Tele2 Hrvatska, kao dio telekomunikacijskih i medijskih tvrtki United Group-e, u nadolazećem razdoblju stvoriti još veću vrijednost za naše korisnike. Za Tele2 je ovo prilika za veći fokus na uspješnu provedbu naše strategije na preostalim tržištima. Zahvaljujem hrvatskom timu na njihovom angažmanu i mnogobrojnim doprinosima Tele2 Grupi u proteklih 14 godina“, izjavio je tada u svibnju prošle godine Anders Nilsson, predsjednik i izvršni direktor Tele2.

Nadalje, Tele2 AB se odlučio na prodaju poslovanja u Hrvatskoj nakon što je na čelo kompanije doveden Viktor Pavlinić koji je uspio konsolidirati poslovanje nakon prilično neuspješnih, a ponekad medijima potpuno nesklonih bivši direktorica i direktora koji su se ponašali kao slonovi u staklani, a i rezultati su im bili u tome stilu. Imali su političko zaleđe u Tele2 AB, a proslavili se na tržištu nimalo nisu. Vrijedilo je to i za niže razine odlučivanja u Tele2, no očito je nakon nekih medijskih upita direktno prema Tele2 AB došlo i njima u fokus da se ovdje nešto događa i odlučili su se na promjenu. Doveli su Viktora Pavlinića na mjesto CEO-a promovirajući s mjesta CFO-a, a pritom je i Tele2 AB promijenio strategiju i odlučio se povući sa svih tržišta osim baltičkih i još uči i na tržište fiksne telefonije na svome matičnom tržištu. I sve te promjene rezultirale su dobrim poslovnim rezultatima, ali i konačnoj odluci o prodaji Tele2.

Podsjetimo, konačni dokaz da su poslovni rezultati Tele2 Hrvatska zaista bili preduvjet kupnje dokazuje i vrijednost po kojoj Tele2 AB prodao Tele2 Hrvatska United Grupi. Kako navode iz Tele2 AB „cijena odgovara 7,2 puta korigiranoj EBITDA-i u posljednjih dvanaest mjeseci, ne uključujući IFRS 16“. Time je postignuta ukupna cijena od 220 milijuna eura koja je zaista odlučan uspjeh prije svega konsolidacije domaćeg poslovanja pod vodstvom Viktora Pavlinića.

Treba svakako podsjetiti, krajem studenog prošle godine Agencija za zaštitu tržišnog natjecanja (AZTN) je donijela zaključak o pokretanju postupka ocjene dopuštenosti provedbe koncentracije poduzetnika Slovenia Broadband i Tele2 na 2. razini. Potpuna prijava koncentracije zaprimljena je 22. listopada 2019., nakon čega je AZTN objavio javni poziv svim zainteresiranima za dostavom mišljenja i primjedbi na provedbu te koncentracije. Javnom pozivu odazvao se jedan zainteresirani poduzetnik, koji je dostavio svoje mišljenje i primjedbe o mogućim učincima provedbe predmetne koncentracije na tržišno natjecanje te ga potkrijepio mišljenjem neovisnog pravnog stručnjaka.

Naime, zainteresirani poduzetnik u svom mišljenju navodi kako smatra da bi provedba predmetne koncentracije s obzirom na tržišnu snagu povezanih društava mogla imati značajan negativan učinak na tržišno natjecanje na pojedinim mjerodavnim tržištima, kao i moguće negativne učinke na tržišno natjecanje uslijed prelijevanja tržišne snage povezanih društava Slovenia Broadbanda s medijskih tržišta na tržište telekomunikacija, stvaranja mogućih zapreka na nekom od veleprodajnih tržišta i povezanih maloprodajnih tržišta te s obzirom da je pružanje usluga elektroničkih komunikacija i njihov rast povezan s mogućnošću korištenja TV usluge i sadržaja koji se putem te usluge pruža.