Završili su Advanced Techology Daysi, jedno od najvećih okupljanja hrvatske IT zajednice koje je u svom 14. izdanju tijekom dva dana donijelo čak 67 predavanja. Na konferenciji je 600 IT stručnjaka moglo birati između predavanja podijeljenih u pet programskih smjerova, koja su se održavala paralelno u dvoranama zagrebačkog Plaza Event Centra.
U programu zadnjeg konferencijskog dana sudjelovala su 43 predavača iz Hrvatske i šire regije, i to na 35 predavanja i jednom okruglom stolu. Davorin Ruševljan (Perpetuum Mobile) na svom je predavanju predstavio Pontibus, IPaaS koji povezuje i integrira raznorodne web aplikacije i servise kao što su, na primjer, Amazon, Magento, Facebook i Twitter. Davor Kobal (Inceptum) govorio je o primjeni rješenja temeljenih na proširenoj stvarnosti i Hololensu unutar podatkovnih centara. Predstavio je HoloInventory aplikaciju koja rješava problem usklađivanja podataka pohranjenih u podatkovnom centru jer omogućava interaktivnost između spremljenih podataka te samih komponenti. Mustafa Toroman (Authority Partners) prezentirao je mogućnosti Azure DevOpsa za sistemske inženjere i administratore te pokazao kako je korištenjem PowerShella, ARM templatesa i još nekih alata moguće brzo i jednostavno podići novo okruženje i resurse na oblaku.
Tijekom okruglog stola Život u open-source svijetuDomagoj Pavlešić moderirao je živu raspravu u kojoj su sudjelovali Tomislav Capan (Octobit), Igor Rončević (AVL), Vedran Vučetić (Constructor.io) i Tomislav Tipurić (Microsoft). Tipurić je na samom početku istaknuo da su sve novosti, odnosno proizvodi i tehnologije koje dolaze iz Microsofta danas open-source te da je open-source promijenio Microsoftovu strategiju i transformirao kompaniju. Rončević koji radi u auto industriji potvrdio je da open-source postaje sve prisutniji u toj industrijskoj grani, prvenstveno jer odgovara kompleksnosti posla u tom sektoru. Vučetić koji je zaposlen u američkom start-upu istaknuo je da je gotovo sve što koriste open-source i da tvrtka bez njega definitivno ne bi bila u razvojnoj fazi u kojoj je sada još barem idućih 10 godina. Razgovaralo se i modelima kapitalizacije open-sourcea. Capan je istaknuo nekoliko primjera raznih modela naplate, od radnih sati i konzultantskih usluga do naplate dodane vrijednosti. Svi su se složili da se danas u IT industriji više ne živi od koda, već od softvera kao usluge, a u slučaju open-sourcea postavlja se i pitanje sigurnosti. Svi sugovornici složili su se da je na zajednici da osmisli model kako da se jamči sigurnost i održavanje koda koji se koristi, no i da je potrebno promijeniti način razmišljanja jer svaki korisnik open-source koda nije samo konzument, već ima i odgovornost njegovog održavanja i nadogradnje. Na kraju je Rončević istaknuo prednosti open-sourcea, od mogućnosti da pojedinci i bez sredstava kreiraju kvalitetan i visoko upotrebljiv kod do velike baze znanja u vidu prvoklasnog koda koji je dostupan svima.
Tijekom konferencije promoviran je i rad Malog zmaja - društva za poboljšanje kvalitete života siromašne i nezbrinute djece, a prikupljale su se i donacije.
Schneider Electric je predstavio dvije važne inovacije koje unaprjeđuju sigurnost kritične infrastrukture – pametne RTU uređaje SCADAPack s naprednom kibernetičkom zaštitom te patent koji koristi umjetnu inteligenciju za sprečavanje industrijskih nesreća.
Amazon Web Services osnovao je pravni subjekt i tri podružnice u Njemačkoj kao dio europskog suverenog oblaka. Kathrin Renz imenovana je glavnom direktoricom AWS European Sovereign Clouda, čije je pokretanje predviđeno za drugu polovicu godine.
Predsjednik Republike Zoran Milanović posjetio je danas ENT te obišao i interaktivnu manifestaciju Tehnološki dani na kojoj su mu prezentirani tehnološki noviteti i s njima povezani proizvodi i rješenja tvrtke Ericsson Nikola Tesla. U pratnji predsjednice Uprave tvrtke Ericsson Nikola Tesla Gordane Kovačević i članova Uprave Hrvoja Benčića, Damira Bušića i Milana Živkovića, predsjednik Milanović obišao je interaktivno događanje na kojem su mu predstavljeni tehnološki noviteti i rješenja na području kritične mrežne komunikacija u segmentima poput javne sigurnosti, obrane, željezničkog prometa te digitalizacije zračnog prometa.