Umjetna inteligencija omogućava prebacivanje na sebe dobrog dijela posla u korporacijama, što se vidi u istraživanju provedenom od strane OpsRamp. Prema njemu, sve je više područja koje pokriva umjetna inteligencija, ali i sve je više inicijativa da se to učini, kao što je i sve više proizvoda vezanih uz umjetnu inteligenciju, odnosno, automatizaciju procesa.
Dakle, može se reći da informatičke tehnologije (IT) uživaju u povećem napretku u samom poslovanju, s obzirom da se teret prebacio s čovjeka na "stroj" i to više nego uspješno. Ali, ne može se reći kako je to nešto potpuno novo ili iznenađujuće, barem kad je riječ o automatizaciji procesa u samom poslovanju. Primjerice, počelo je još početkom devedesetih godina prošlog stoljeća i nastavilo se do današnjih dana.
Ali, nikad situacija nije bila kao što je sad jer se automatiziralo više procesa i dijelova poslovanja nego ikad prije. Čak postoji i poseban termin koji se iskovao, a tiče se ovoga čemu svjedočimo - AIOps. Riječ je o umjetnoj inteligenciji za IT operacije (Artificial Intelligence for IT Operations) i trebala bi biti budućnost ITOps, a trenutno je dio xOps metodologije.
Kako god, 200 IT direktora sudjelovalo je u istraživanju i navelo da ili već koriste umjetnu inteligenciju u poslovanju ili im ona pomaže u upravljanju IT odjelima. Konkretnije, 87 posto direktora slaže se da AIOps alati pomažu u stvaranju proaktivnih IT operacija i poboljšava fleksibilnost hibridne infrastrukture.
Samo, ovo istraživanje ipak treba malo gledati pod povećalom s obzirom da OpsRamp jest poslužitelj AIOps i koristilo bi mu imati po ovom pitanju što bolje brojke kako bi i neki drugi u IT sektoru odlučili potražiti njihove usluge. No, postoje i one negativnije brojke. Naime, 64 posto IT direktora navodi da ne mogu pronaći dovoljno vještine u svom sektoru za implementaciju AIOps jer u prosjeku šest mjeseci do godinu dana traže profesionalce na području analize podataka i znanosti o podacima. Stoga, AIOps se mogu isplatiti na duže staze pa čak i rasteretiti podatkovne centre i donijeti brojne uštede.
Schneider Electric je predstavio dvije važne inovacije koje unaprjeđuju sigurnost kritične infrastrukture – pametne RTU uređaje SCADAPack s naprednom kibernetičkom zaštitom te patent koji koristi umjetnu inteligenciju za sprečavanje industrijskih nesreća.
Amazon Web Services osnovao je pravni subjekt i tri podružnice u Njemačkoj kao dio europskog suverenog oblaka. Kathrin Renz imenovana je glavnom direktoricom AWS European Sovereign Clouda, čije je pokretanje predviđeno za drugu polovicu godine.
Predsjednik Republike Zoran Milanović posjetio je danas ENT te obišao i interaktivnu manifestaciju Tehnološki dani na kojoj su mu prezentirani tehnološki noviteti i s njima povezani proizvodi i rješenja tvrtke Ericsson Nikola Tesla. U pratnji predsjednice Uprave tvrtke Ericsson Nikola Tesla Gordane Kovačević i članova Uprave Hrvoja Benčića, Damira Bušića i Milana Živkovića, predsjednik Milanović obišao je interaktivno događanje na kojem su mu predstavljeni tehnološki noviteti i rješenja na području kritične mrežne komunikacija u segmentima poput javne sigurnosti, obrane, željezničkog prometa te digitalizacije zračnog prometa.