Globalna radna snaga na području kibernetičke sigurnosti dosegnula je rekordne razine, a potražnja za vještinama u području kibernetičke sigurnosti i dalje daleko nadmašuje ponudu dostupnih stručnjaka. Pritom je sigurnost u cloudu jedno od tri ključna područja u kojima nedostaje najviše stručnjaka. Dio je ovo naglasaka iz prošlogodišnjeg izvješća Cybersecurity Workforce Study koje je objavila ISC2, svjetski priznata neprofitna organizacija za stručnjake za kibernetičku sigurnost. Stručnjaci za sigurnost u cloudu sve su traženiji i u Hrvatskoj gdje je prošle godine, prema podacima Eurostata, 45 posto poduzetnika koristilo cloud, dok ih je u 2021. bilo nešto manje od 40 posto.
Stoga su edukacije namijenjene stjecanju ili usavršavanju vještina i znanja u ovom području, najbolji odgovor na potrebe tržišta. Jedna od takvih je i specijalistički trening „Osnove cloud sigurnosti“ koji će održavati 5. i 6. ožujka u Span Centru kibernetičke sigurnosti. Polaznici će ondje dobiti sveobuhvatna znanja o različitim aspektima kibernetičke sigurnosti u cloud okružju i to u sklopu tri ključne teme – Koncept javnoga clouda, Osnove sigurnosti u cloudu i Prikaz sigurnosnih rješenja u cloudu.
Najbolje svjetske prakse na jednome mjestu
„Trening će polaznicima pomoći da bolje razumiju koncepte cloud računalstva, kao i temeljnih sigurnosnih načela koja treba slijediti kako bi moderna cloud računalna infrastruktura bila sigurna. Trening je podijeljen na teorijski i praktični dio u sklopu kojega ćemo prolaziti primjere korištenja različitih sigurnosnih rješenja za zaštitu clouda.“, pojašnjava Marinko Žagar, jedan od predavača na treningu koji inače radi kao Cyber Security Training Expert u Span Centru kibernetičke sigurnosti gdje je usmjeren na pripremu novih treninga te usavršavanje i osposobljavanje specijalista u području kibernetičke sigurnosti. Uz Marinka Žagara predavači na treningu bit će i Vedran Benić, koji u Spanu radi kao viši konzultant za informacijsku sigurnost te je trenutno fokusiran na pripremu implementacije Direktive NIS 2 među subjektima na hrvatskom tržištu, te Jakov Bingula, inženjer za sigurnost u cloudu.
Na trening „Osnove cloud sigurnosti“ mogu se prijaviti IT menadžeri, CISO, IT arhitekti, sistemski administratori, sistemski inženjeri, cloud specijalisti, kao i svi oni koji imaju interes za ulazak u područje cloud sigurnosti, a prijave traju do 1. ožujka na linku.
Schneider Electric je predstavio dvije važne inovacije koje unaprjeđuju sigurnost kritične infrastrukture – pametne RTU uređaje SCADAPack s naprednom kibernetičkom zaštitom te patent koji koristi umjetnu inteligenciju za sprečavanje industrijskih nesreća.
Amazon Web Services osnovao je pravni subjekt i tri podružnice u Njemačkoj kao dio europskog suverenog oblaka. Kathrin Renz imenovana je glavnom direktoricom AWS European Sovereign Clouda, čije je pokretanje predviđeno za drugu polovicu godine.
Predsjednik Republike Zoran Milanović posjetio je danas ENT te obišao i interaktivnu manifestaciju Tehnološki dani na kojoj su mu prezentirani tehnološki noviteti i s njima povezani proizvodi i rješenja tvrtke Ericsson Nikola Tesla. U pratnji predsjednice Uprave tvrtke Ericsson Nikola Tesla Gordane Kovačević i članova Uprave Hrvoja Benčića, Damira Bušića i Milana Živkovića, predsjednik Milanović obišao je interaktivno događanje na kojem su mu predstavljeni tehnološki noviteti i rješenja na području kritične mrežne komunikacija u segmentima poput javne sigurnosti, obrane, željezničkog prometa te digitalizacije zračnog prometa.