Klimatske promjene

Novo superračunalo Lenovo za Institut za istraživanje utjecaja klime u Potsdamu

Novo superračunalo Lenovo za Institut za istraživanje utjecaja klime u Potsdamu
Dražen Tomić / Tomich Productions

Lenovo instalira moćno računalo visokih performansi (HPC) na Potsdamski institut za istraživanje utjecaja na klimu (PIK), vodeću svjetsku istraživačku instituciju u svom području. Očekuje se da će to biti operativno do kraja kolovoza jer HPC partner pro-com osigurava besprijekornu integraciju. Ceremonija inauguracije novog računala visokih performansi na Potsdamskom institutu za istraživanje utjecaja na klimu zakazana je za početak sljedeće godine.

Novi sustav namijenjen je podršci istraživačima u njihovom radu kako bi stekli dublje razumijevanje učinaka klimatskih promjena i potom razvili strategije za održivi opstanak čovječanstva i prirode. Poseban fokus bit će stavljen na povećanje učinkovitosti i performansi u odnosu na prethodni sustav. U tu svrhu koristit će se HPC sustavi s tehnologijom Neptune Liquid Cooling tvrtke Lenovo.

Novo superračunalo nudi veće performanse, omogućujući istraživačima PIK-a brže i sveobuhvatnije izračune. Važan projekt istraživačkog instituta je model ekonomskog šoka Aclimate. Ovo se koristi za analizu poremećaja u više od 1,8 milijuna odnosa opskrbe koji utječu na više od 7000 gospodarskih sektora diljem svijeta. Da bi se to postiglo, globalne linije opskrbe moraju se svakodnevno preračunavati kako bi se razumio utjecaj ekstremnih vremenskih događaja na te odnose. Novi HPC sustav osigurava da se nesigurnosti mogu preciznije procijeniti, a predviđanja poboljšati.

Drugo područje primjene superračunala je predviđanje rizika. Za statistički robusnu procjenu rizika mora se uzeti u obzir što je više moguće ekstremnih događaja. Računalo visokih performansi koristi se za simulaciju poplava, na primjer, za područja koja bi mogla biti pogođena kombinacijom klimatskih i hidroloških modela. S sada dostupnim kapacitetima može se provesti znatno više eksperimenata i stoga se rizici mogu točnije predvidjeti.

Osim toga, PIK će moći koristiti cijeli niz metoda strojnog učenja (ML) za rješavanje temeljnih problema u istraživanju klime. To će omogućiti PIK-u da i dalje bude svjetski lider u doprinosu ključnim temama kao što su klimatske mreže, hibridno modeliranje ili modeliranje Zemljinog sustava temeljeno na ML-u, korekcija pristranosti i smanjenje veličine te predviđanja ekstremnih događaja i naglih prijelaza kao što su monsunski nastupi i njihovi povezani socio-ekonomski učinci.

Kako bi zadovoljio tehničke zahtjeve i podržao istraživače na PIK-u na najbolji mogući način, novi HPC sustav na PIK-u koristit će najnoviju verziju Lenovo ThinkSystem SD665 V3 poslužitelja s integriranim AMD EPYC 9004 procesorom. Kombinacija 128 jezgri s visokim baznim taktom od 3,1 GHz kao i propusnost od 24 memorijska kanala s ugrađenom DDR5 memorijom bila je odlučujuća za odluku za ovaj poslužitelj. Ukupni sustav tako ima ukupan broj od preko 30.000 jezgri, 240 čvorova i 185 TB RAM-a. GPU koji se koristi bit će NVIDIA-in Hopper H100 u SXM formatu, posebno dizajniran za HPC i AI aplikacije. Osim toga, za AI zahtjeve istraživača u PIK-u, GPU particije su važne kao dio cjelokupnog rješenja.