Ove godine krenule su okrugle obljetnice domaćih IT firmi, a svakako jedna od zanimljivijih je i Megatrendova koji slavi 25 godina poslovanja, o čemu smo razgovarali sa suosnivačicom i direktoricom Anđelkom Strajher koja ističe kako je bilo mnoštvo izazova u poslovanju, od krize, rata, ali da kompanija danas stabilno posluje. U ovome trenutku poslovanje im se dijeli na tehnološki i poslovni dio.
Kako pojašnjava Anđelka Strajher u poslovnom dijelu tu su prije svega konzalting usluge, implementacija i održavanje izvještajnih sustava, sustava za elektroničko planiranje, dok u tehnološkom dijelu su tu održavanja maloprodajnih lanaca, održavanja i podrške računalne i komunikacijske opreme malih, srednjih i velikih tvrtki, preko sistemskog održavanja, usluga i rješenja na području virtualizacije, back-up rješenja, disaster recovery-a, usluga data centra i privatnog clouda, sve do vlastitog rješenja za elektroničku razmjenu dokumenata.
Ove godine u IT svijetu u Hrvatskoj dosta je velikih i lijepih obljetnica. Jedna takva je i Megatrendova. Možete li malo opisati razvoj Megatrenda svih tih godina?
Krajem 1989. osnovana je tvrtka Megatrend d.o.o., jedna od prvih IT tvrtki u Hrvatskoj. Osim standardne isporuke hardvera i softvera naši su programeri izrađivali i specifična softverska rješenja a posebno smo ponosni što smo među prvima projektirali i isporučivali mrežna rješenja. Ratne su godine donijele velike probleme cijelom gospodarstvu pa tako i nama - smanjili smo broj zaposlenih i bili prisiljeni okrenuti se drugom tipu poslovanja - distribuciji informatičke opreme informatičkim tvrtkama. Skoro deset godina fokus nam je bio na tom segmentu poslovanja (Value Add Distribution) no uslijed drastičnog pada kako cijena opreme tako i marži zaključili smo da je vrijeme za novi zaokret - uz distribuciju smo počeli razvijati i IT rješenja te ih isporučivati i implementirati krajnjim korisnicima. 2012. godine u potpunosti smo izašli iz distributerskog segmenta te smo sada orjentirani isključivo na poslovne korisnike.
U ovom trenutku je naše poslovanje bazično podijeljeno na dva segmenta - tehnološki i poslovni. Tehnološki segment pokriva cijeli dijapazon usluga od tehničkog održavanja maloprodajnih lanaca, održavanja i podrške računalne i komunikacijske opreme malih, srednjih i velikih tvrtki, preko sistemskog održavanja, usluga i rješenja na području virtualizacije, back-up rješenja, disaster recovery-a, usluga data centra i privatnog clouda, sve do vlastitog rješenja za elektroničku razmjenu dokumenata. Poslovni segment pokriva konzultacije, izradu, implementaciju i održavanje izvještajnih sustava, sustava za elektorničko planiranje, sustava za praćenje strategije kao i razvoj poslovnih rješenja specifičnih namjena za naše korisnike.
Kakva će biti poslovna 2014?
Jako sam ponosna što ove godine poslujemo bolje od prethodne, i što će nam dobit, unatoč velikim iznosima uloženima u edukaciju zaposlenih te razvoj novih usluga i rješenja, biti osjetno viša od lanjske.
Posljednjih godina IT se mijenja, koje su to kljucne promjene koje danas vidite na tržištu?
Između ostalog radi se o okrupnjavanju velikih igrača, a zatim i istiskivanju i propadanju lokalnih tvrtki. Uz to sve je veći naglasak na uslugama i softverskim rješenjima te su rijetke uspješne tvrtke koje se bave isključivo isporukama hardvera, neovisno radi li se o samim vendorima ili našim domaćim tvrtkama.
Sad ću ponoviti ono što možete vidjeti na svakom koraku - "social", "mobile", "cloud", "security", "big data" - zaista se sve mijenja, razvija i okreće u tim smjerovima. Tvrtke koje žele opstati svakako se trebaju uključiti u barem jedno od tih područja.
Što korisnici najčešće traže i očekuju danas o IT-a u odnosu na prije kada je riječ o IT-u i koje su to tehnologije?
Danas je, više nego ikad, važan povrat investicije tj. odnos dobiveno/uloženo. Razvoj i prihvaćanje virtualizacijskih tehnologija omogućio je optimalno iskorištenje IT resursa. Neke prijeko potrebne funkcije (visoka raspoloživost, zaštita podatka i slično) koje su nekada bile zasebni, veliki i ozbiljni projekti, danas su vrlo jednostavno rješive korištenjem virtualizacije.
Novi načini pristupa i komunikacije, posebice mobilni uređaji, diktiraju uvođenje novih inernet tehnologija, razvoj novih ili modernizaciju postojećih aplikacija. To naravno za sobom vuče i drugačiji pristup zaštiti podataka i autentifikaciji/autorizaciji korisnika.
Koji su to ključni projekti koje ste odradili u ovoj godini?
S obzirom da uz većinu naših projekata i ugovora potpisujemo i ugovor o povjerljivosti, na žalost ne mogu pričati o konkretnim korisnicima i konkretnim projektima.
Ono što mogu reći je da različita rješenja donose tvrtkama kao i javnom sektoru različite dobrobiti.
Prilikom uvođenja razmjene elektroničkih dokumenata postiže se više pozitivnih rezultata - optimizira se poslovanje, ubrzavaju se poslovni procesi, radi se brže i točnije i još se uz to štedi (proračuni pokazuju da je trošak dostave elektroničkog računa iznosi samo 17% troška dostave papirnatog računa).
Kod projekata upravljanja ispisom je slična stvar - posebnim se projektom snimi situacija kod korisnika te predloži rješenje koje se onda također posebnim projektom i implementira. Uštede u takvim projektima ostvaruju se velikim dijelom radi kontrole ispisa, skeniranja i kopiranja kao i na smanjenom trošku potrošnog materijala.
Potpuno je drugačija situacija kod projektiranja i implementacije sustava visoke raspoloživosti - tu se ne može govoriti o direktnoj uštedi već o smanjivanju rizika gubitka podataka u slučajevima kad korisnikova infrastruktura doživi djelomičan ili potpun ispad rada.
Projekti u kojima implementiramo elektroničko planiranje korisnicima olakšavaju proces planiranja, neovisno planira li se jednom godišnje ili u češćim intervalima. Rješenjima za elektroničko planiranje proces planiranja se automatizira, smanjuje se vrijeme potrebno na nepotrebno prikupljanje podataka i računanje te se time korisnicima oslobađa vrijeme za rad na drugim poslovima.
Projekti u kojima se uvodi prediktivna analitika mogu smanjiti troškove korisnicima ili optimizirati troškove marketinga uz povećanje prodaje, ovisno u koji se segment poslovanja prediktivna analitika uključuje.
Rješenja kojima implementiramo izvještajne sustave korisnicima pružaju pravovremene i točne podatke čime se osiguravaju bolje podloge za odlučivanje.
Kao zadnje spomenut ću projekte u kojima bilo sami, bilo u suradnji s korisnicima, istražujemo i testiramo nove tehnologije te razvijamo nova rješenja.
Kakva su očekivanja za poslovnu 2015?
Generalno gledajući očekujem još težu godinu no što je bila ova. Stanje u gospodarstvu je zaista alarmantno i posljedice svega toga se vide i u IT industriji. Mi u Megatrendu ćemo nastaviti na sličan način kao i ove godine - ulaganjem u ljude, poboljšanjem postojećih rješenja i uvođenjem novih, a poradit ćemo i na širenju izvan Hrvatske. Očekujemo uspješne rezultate takvog načina poslovanja, a samim tim i povećanje prihoda i dobiti.
Može li se govoriti o nekim i kojim novim tehnologijama i rješenjima koja će tek zaživjeti na hrvatskom tržištu i koje korisnici tek očekuju da se razviju - cloud, podatkovni centri, optimizacija IT infratsrukture, outsourcing IT infrastrukture...
Nove tehnologije koje polako ali sigurno ulaze na tržište su software defined storage i software defined services. Sve više korisnika prihvaća te tehnologije jer na vrlo jednostavan način donose performanse, sigurnost i realnu potrošnju resursa u odnosu na cijenu, drugim riječima postalo je moguće koristiti točno potrebne resurse za određeni zadatak. Cloud usluge su sve više prihvaćeni segment na tržištu. Razvoj virtualizacije (posebno u djelu software defined network i storage) omogućile su kalitetnu, sigurnu, brzu i cjenovno prihvatljivu cloud uslugu.