Loše upravljanje softverskom imovinom vodi k povećanju poslovnih rizika

Loše upravljanje softverskom imovinom vodi k povećanju poslovnih rizika
Dražen Tomić

BSA je tvrtke kontaktirao putem informativnog dopisa, u kojem su naglašene pravne posljedice korištenja nelicenciranog softvera i prednosti licenciranog softvera. Unutar dopisa, BSA je naveo i mrežne poveznice prema dodatnim sadržajima o softverskom licenciranju i upravljanju softverskom imovinom. U nastavku kampanje, tvrtke je, nastavno na dopis, izravno kontaktirao tim telefonske podrške BSA, koji je direktorima i odgovornim osobama ponudio pomoć i podršku u licenciranju i upravljanju softverskom imovinom.

Po prvi put, BSA je od tvrtki tražio i povratnu informaciju u vidu ovjerene izjave kojom potvrđuju da u svom poslovanju koriste isključivo licencirane računalne programe i time poštuju prava intelektualnog vlasništva proizvođača računalnih programa.

Glavni zaključci prvog tromjesečja kampanje BSA da 71 posto direktora i odgovornih osoba izjašnjava se kako nije upoznato s radom i aktivnostima BSA, 98 posto anketiranih tvrtki tvrdi kako u svom poslovanju koristi isključivo licenciran softver, a 78 posto tvrtki priznaje kako nije u potpunosti upoznato s upravljanjem softverskom imovinom i prednostima koje donosi; s druge strane, samo 13 posto tvrtki želi biti kontaktirano s više informacija i pomoći pri upravljanju softverom i licenciranju

„Rezultat kampanje potvrđuju našu pretpostavku da tvrtke nemaju razvijenu svijest o štetnosti piratskog softvera. Sve podatke dobivene tijekom kampanje detaljno ćemo pregledati i poduzeti mjere podizanja svijesti o rizicima softverskog piratstva“, rekao je odvjetnik Andrej Matijević, glasnogovornik BSA u Hrvatskoj.