Hrvatske IT tvrtke predstavile e-Zdravstvo u Bugarskoj

Hrvatske IT tvrtke predstavile e-Zdravstvo u Bugarskoj

Hrvatske IT tvrtke uspješno su predstavila svoja rješenja iz područja e-Zdravstva u Bugarskoj, a naše je predstavnike primio i ministar zdravstva dr. Petar Moskov. U organizaciji Veleposlanstva Republike Hrvatske u Republici Bugarskoj u Sofiji je održano predstavljanje informacijsko-tehnoloških softverskih rješenja iz područja zdravstva vodećih tvrtki na hrvatskom tržištu, Ericsson Nikola Tesla i IN2. Uz navedene tvrtke predstavljena su znanja i iskustva Hrvatskog zavoda za zdravstveno osiguranje u postupku primjene informacijskih rješenja u zdravstvenom sustavu.

Kako tvrde iz našeg veleposlanstva u Bugarskoj, hrvatska diplomacija postigla je veliki iskorak u pružanju potpore hrvatskim tvrtkama u plasmanu naprednih hrvatskih proizvoda na inozemnim tržištima. U okviru pilot projekta plasmana naprednih hrvatskih tehnologija na inozemnim tržištima Ministarstva vanjskih i europskih poslova Republike Hrvatske, Veleposlanstvo Republike Hrvatske u Sofiji prvo je hrvatsko diplomatsko predstavništvo koje je organiziralo predstavljanje istaknutih hrvatskih informatičkih tvrtki visokim predstavnicima Vlade, zdravstvenim institucijama te stručnim gospodarskim udrugama Republike Bugarske, hvale se naši diplomati iz Sofije.

Uz veliko unapređenje učinkovitosti u različitim segmentima javnog i privatnog sektora u RH, neka od tih rješenja uspješno su implementirana u inozemstvu te su kao konkurentan izvozni proizvod osvojila prestižne međunarodne nagrade.  Rješenja tvrtke IN2, 'e-Liste čekanja' i 'e-Naručivanje' osvojila su prošle godine u Londonu European IT & Software Excellence Award u kategoriji rješenja godine za javni sektor, objašnjavaju iz veleposlanstva što su hrvatske tvrtke predstavile u Bugarskoj.

Kako nam je potvrdio Denis Jašarević, direktor prodaje i razvoja poslovanja zdravstvenog sektora IN2, na sastanku kod bugarskog ministra zdravstva okupilo se tridesetak predstavnika bugarskog zdravstvenog sektora, uključujući i krajnje korisnike ovih rješenja, velike bugarske bolnice. Otvorene su značajne mogućnosti preuzimanja hrvatskih informacijskih rješenja u bugarski zdravstveni sustav kao i nastavak bilateralne suradnje između dviju zemalja na temelju Ugovora o suradnji u području zdravstva i medicine.

Jašarević napominje kako ih je sve iznenadio veliki interes u Bugarskoj, no pritom ističe da se tome ne treba čuditi jer Bugarska unatoč značajnom osiguranom iznosu iz Europskih fondova u prethodnom razdoblju, nije uspjela povući taj novac kroz projekte. Veliki projekt informatizacije i modernizacije zdravstvenog sustava kroz jedan natječaj se pokazao prevelikim izazovom te su iskustva tvrtke IN2 iz Slovenije i EU projekta koji je tamo dobiven i realiziran u 2014 godini dočekan s zanimanjem. „Informatizacija zdravstvenog sustava je vrlo velik posao jer treba informatizirati državnog osiguravatelja, bolnice, primarnu zdravstvenu zaštitu i to je potrebno raditi korak po korak. Tada s manjim projektima je mnogo lakše upravljati i dovesti ih do kraja kao što je to učinjeno u Hrvatskoj, nažalost prije ulaska u EU i bez pomoći EU fondova“, pojašnjava Jašarević.

On ističe da je informatizacija zdravstvenog sustava u Bugarskoj prilika za sve tvrtke koje su sudjelovale u informatizaciji u Hrvatskoj - od centralnog sustava u HZZO-u, preko bolnica, do primarne zdravstvene zaštite jer Bugarska sa svojih gotovo 7 milijuna stanovnika i sličnim zdravstvenim sustavom kao Hrvatska pruža priliku za prijenos znanja, iskustva i tehnologije koje su primijenjena kod nas.

„Na sastanku su svi od ministra, preko njegovih savjetnika, pa sve do predstavnika najvećih bolnica u Bugarskoj pozorno slušali o našim rješenjima i promjenama koje su donijele učinkovitost u zdravstvenom sustavu. Koliko god da se ponekad činilo da zaostajemo, činjenica je da smo informatizacijom zdravstvenog sustava daleko bolji od mnogih europskih zemalja“, zaključuje Jašarević.

Na radionici vezanoj uz e-zdravstvo koju je Veleposlanstvo RH u Sofiji organiziralo krajem siječnja, uz predstavnike našeg veleposlanstva, HZZO-a i IN2, kao član hrvatske IT delegacije sudjelovao je i Darko Gvozdanović, menadžer odgovoran za područje e-zdravstva u Ericssonu Nikoli Tesli.

On ističe kako mu je bilo  drago ima priliku zahvaliti našem veleposlanstvu u Bugarskoj na profesionalnoj organizaciji i svoj pomoći koju su nam pružili.

„Lista prisutnih je bila zaista impresivna, a uključivala je bugarskog ministra zdravstva Petera Moskova, njegove zamjenike i savjetnike te još dvadesetak relevantnih sudionika. Bilo je očito da nisu došli samo protokolarno već da su vrlo zainteresirani, a u konačnici i impresionirani, što je rezultiralo brojnim pitanjima na kraju. Tijekom sastanka bugarska je strana kratko prezentirala status e-zdravstva u Bugarskoj, a članovi hrvatske delegacije su detaljno predstavili, i za europske uvjete respektabilna, hrvatska postignuća u području e-zdravstva, napravili poveznicu sa situacijom u Bugarskoj te najavili i neke planove za budućnost. Veleposlanica je, u ime ministra Varge pozvala ministra Moskova s delegacijom u uzvratni posjet Hrvatskoj, što su domaćini sa zadovoljstvom prihvatili“, ističe Gvozdanović.

Napominje kako je važnu da su iskazali želju za organizacijom dodatne radionice na tehničkoj razini, a postavljen je i okvirni plan da se taj posjet obavi već tijekom ožujka. S obzirom na bugarsku strategiju razvoja zdravstva, prema kojoj su izgradnja integriranog nacionalnog sustava zdravstva i rešenja poput  eRecepta i eUputnice prioritetna područja, ova inicijativa Ministarstva vanjskih i europskih poslova RH dolazi u pravo vrijeme i pokazuje stvarni potencijal gospodarske diplomacije, a na nama je da tu priliku i realiziramo, zaključuje Gvozdanović.

Uspjeh predstavljanja ogleda se u dogovorenom nastavku suradnje u obliku službenog posjeta bugarskog ministra zdravstva dr. Petra Moskova Hrvatskoj, kao i u potvrdi zainteresiranosti bugarske strane za prijenos znanja, zajednički razvoj sličnih rješenja i u konačnici njihovu nabavu, zaključuju u hrvatskom veleposlanstvu u Sofiji.