Digitalizacija turizma ključ je uspjeha

Digitalizacija turizma ključ je uspjeha

Turizam će se ove godine, očekuju mnogi, ipak snažnije oporaviti u odnosu na prošlu godinu prije svega zahvaljujući cijepljenju i polako smanjenju epidemije. Možda se neće daleko putovati, ali veliki broj ljudi je željan putovanja i odmora. Međutim, možda više nego ikad sve će se događati u zadnji trena, a upravo je tada digitalizacija turizma presudna.

Ova kriza, kroz koju turistički sektor još uvijek prolazi, dodatno je otkrila kako je zastarjela tehnologija zapravo kočnica budućeg održivog razvoja cijelog sektora, smatra Marko Mišulić iz Rentlia. Prema njegovim riječima , prema nedavnom istraživanju McKinseya, procjenjuje se kako je pandemija ubrzala digitalnu transofrmaciju za čak sedam godina. Hoteli i ostali pružatelji usluga u turizmu koji toga nisu svjesni i koji odgađaju provesti digitalnu transformaciju suočit će se s velikim izazovima i potencijalnim negativnim efektima na poslovanje, pojašnjava Mišulić.

Turistički sektor snažno je pogođen krizom i sada je prilika za digitalnu tranformaciju. Kakvo je stanje i što bi trebalo učiniti da se to popravi?

Da, kriza je samo zapravo naglasila potrebu za dubokom digitalnom transformacijom turističkog sektora. Turistički sektor, u pogledu tehnologije, treba promatrati iz dvije perspektive - sa strane ponude i sa strane potražnje. Dok je potražna strana, dakle gosti i rezervacijske platforme, u zadnjih desetak godina napredovala nevjerojatnom brzinom u pogledu primjene tehnologije, strana ponude - objekti u kojim gosti borave i s time povezane djelatnosti, nije tehnološki pratila aktualne trendove razvoja tehnologije.

Koja rješenja koristiti i na koji se način prilagoditi novim gostima?

To danas znači da u mnogim turističkim objektima, od onih najvećih, profesionalnih pa do onih najmanjih, operativne procese još uvijek definira zastarjela tehnologija. Dok bi, zapravo, procese trebao definirati profil gosta kojemu je turistički subjekt orijentiran. Govoreći o Hrvatskoj, a vrlo je slična situacija i globalno, većina turističkih objekata još uvijek nema adekvatna i moderna tehnološka rješenja za kvalitetno upravljanje svojom bazom gostiju, rezervacijama i kanalima prodaje, za proaktivno pristupanje toj bazi kroz sve faze tzv. guest journey-a, kroz mogućnost pružanja iznimnog i personaliziranog iskustva definiranog kroz prilagođeni set tehnoloških rješenja.

Kako stvoriti okružuje koje će u digitalnom svijetu generirati turistički rast, nova ulaganja?

Kad pričamo o digitalizaciji i digitalnoj transformaciji, to bi primarno trebalo značiti korištenje tehnologije i podataka kao poluge razvoja. Ova kriza, kroz koju turistički sektor još uvijek prolazi, dodatno je otkrila kako je zastarjela tehnologija zapravo kočnica budućeg održivog razvoja cijelog sektora. I ako moram pronaći barem jednu pozitivnu stvar koja je došla s ovom krizom to je činjenica kako je upravo kriza osvijestila potrebu za digitalnom transformacijom.

Gdje se tu nalazi Rentlio i što može ponuditi?

Moderan gost je digitalan gost. Postoje istraživanja koja govore kako gost tijekom svih faza putovanja, od faze sanjarenja do faze dijeljenja sadržaja nakon puta, koristi u prosjeku sedam do devet različitih aplikacija. Isto tako, prema nedavnom istraživanju McKinseya, procjenjuje se kako je pandemija ubrzala digitalnu transofrmaciju za čak sedam godina. Hoteli i ostali pružatelji usluga u turizmu koji toga nisu svjesni i koji odgađaju provesti digitalnu transformaciju suočit će se s velikim izazovima i potencijalnim negativnim efektima na poslovanje.

Kakvi su poslovni rezultati Rentlia, što je sve napravljeno proteklih godina i kako je tekao razvoj rješenja?

U cijeloj toj priči, mi u Rentliju, kroz stalni razvoj vlastitog PMSa, Channel Managera i Booking Engine-a digitaliziramo turizam od 2015. godine. Usudit ću se reći da smo u tih 6 godina izazvali status quo koji već jako dugi period dominira našim turizmom. U narednih tri do pet godina cilj nam je postati apsolutni tehnološki lider u regiji kad govorimo o primjeni napredne tehnologije u hotelima i ostalim tipovima turističkog smještaja. Rentlio se danas koristi u preko 40 zemalja svijeta, kroz Rentlio se upravlja sa više od sedam tisuća smještajnih jedinica, a taj broj prije krize bio je nadomak devet tisuća. Duboko vjerujemo u našu viziju napredne cloud tehnologije koja optimizira operativne procese dok istovremeno svojom otvorenošću prema 3rd party integracijama omogućuje svojim korisnicima korištenje tech-stacka prilagođenog specifičnim potrebama.

Poslovanje prošle godine bilo je otežano u turizmu, kakvi su bili prihodi i dobit kompanije i kakve su procjene za ovu 2021. godinu? Spajanje s velikim platformama za booking važno je i za male i velike turističke tvrtke, male iznajmljivače, no to predstavlja i složena rješenja i certifikaciju istih. Kako riješiti te probleme?

Kao i za sve u turističkom sektoru, 2020. je i za nas bila iznimno teška i izazovna. Uspjeli smo godinu završiti sa samo 13% pada prihoda, čime se iznimno ponosim. Proaktivno smo se borili s krizom, otvorili neke nove tržišne segmente, dodatno se fokusirali na razvoj proizvoda, otvorili i neka nova tržišta. Rentlio je svih ovih godina rastao isključivo organski, po preporukama zadovoljnih korisnika, i to nam je najveća snaga. Iz godine u godinu penjemo se kroz tržišne segmente i u tom smislu 2020. godina za nas je bila do sad najuspješnija po broju novih hotela koji su svoju postojeću tehnologiju zamijenili Rentliom. Vjerujemo kako će se taj trend nastaviti i dalje, a mi ćemo tvrdoglavo ostati fokusirani na razvoj proizvoda i pružanje najboljeg korisničkog iskustva. Kriza se, naravno, još uvijek osjeća i ova godina će također biti teška za turistički sektor. Prema našim podacima, po volumenu rezervacija nalazimo se negdje na pola puta do pred-kriznih vremena.