Glavni razlog zašto se autonomna vozila već sada ne viđaju na svakoj cesti su - ljudi. Nepredvidivost ponašanja ljudskog roda koja se u prometu očituje kroz opasne radnje i nesreće. Budući da samovozeći automobili neće u hipu zavladati prometnicama, nego će se njihov broj polagano povećavati, velik je izazov doskočiti njihovim reakcijama među nepredvidivim vozačima od krvi i mesa. Nissan i NASA su na sajmu CES predstavili 'Seamless Autonomous Mobility', tehnologiju baziranu u oblaku koja bi mogla potpuno promijeniti autonomna vozila.
Samovozeći automobili mogu pogriješiti samo u slučajevima kada se na cesti dogodi nešto potpuno nepredvidivo. U takvim situacijama automatizirana vozila mogu krivo procijeniti potrebne radnje i doći će do nezgode ili nesreće. Nissan i NASA sa svojom 'SAM' tehnologijom rade upravo na identifikaciji takvih situacija i predaju daljinsku kontrolu vozila čovjeku. Tako bi, kada se dogodi nesreća i policija daje uputstva te preusmjerava promet, autonomno vozilo moglo naći u situaciji u kojoj ne može doći do odluke što učiniti. U takvoj bi situaciji sustav predao kontrolu čovjeku koji bi daljinski izdao uputstva vozilu o pravcu kretanja i ponašanju. Nakon izlaska iz krizne zone vozilo bi nastavilo s normalnom vožnjom.
Ova je tehnologija bazirana na NASA-inom rješenju VERVE koje je razvijeno za udaljeno obavljanje zadataka na površini udaljenih svemirskih tijela. VERVE je omogućio robotskim vozilima da, u trenucima kada ne zna kako dalje, preda kontrolu operaterima u bazi. No, Nissanovo rješenje ima jednu važnu razliku. Nakon što se jedno vozilo nađe u problematičnoj situaciji, ono će, nakon što dobije upute iz kontrolnog centra, putem clouda prenijeti informacije ostalim automobilima u blizini. Tako će se smanjiti potreba za golemim brojem operatera koji će brinuti o svakoj pojedinoj situaciji za svako pojedinačno vozilo. Je li Nissan tako doskočio velikom problemu? I jest i nije.
Osmislili su hibrid koji samostalno vozi automobil, a u problematičnim slučajevima oslanja se na ljudsku intuiciju. U praksi će ovaj sustav trebati golemu infrastrukturu koje danas nema niti u tragovima. Trebat će velik broj operatera, mjesta na kojima će oni raditi, ali i vrlo brze i pouzdane bežične mreže putem kojih će se slati i primati informacije. Nešto povoljnija opcija bila bi kombinacija autonomne vožnje uz priskakanje putnika u vozilu u pomoć kada se za to pojavi potreba. No, problemi su tu da ih se riješi i zasigurno će testiranja i vrijeme pokazati koji je koncept najbolji za izvanredne situacije. Ono što je posljednjih mjeseci jasno je da su samovozeći automobili vrlo blizu i da ćemo ih uskoro ugledati na cestama.
Schneider Electric je predstavio dvije važne inovacije koje unaprjeđuju sigurnost kritične infrastrukture – pametne RTU uređaje SCADAPack s naprednom kibernetičkom zaštitom te patent koji koristi umjetnu inteligenciju za sprečavanje industrijskih nesreća.
Amazon Web Services osnovao je pravni subjekt i tri podružnice u Njemačkoj kao dio europskog suverenog oblaka. Kathrin Renz imenovana je glavnom direktoricom AWS European Sovereign Clouda, čije je pokretanje predviđeno za drugu polovicu godine.
Predsjednik Republike Zoran Milanović posjetio je danas ENT te obišao i interaktivnu manifestaciju Tehnološki dani na kojoj su mu prezentirani tehnološki noviteti i s njima povezani proizvodi i rješenja tvrtke Ericsson Nikola Tesla. U pratnji predsjednice Uprave tvrtke Ericsson Nikola Tesla Gordane Kovačević i članova Uprave Hrvoja Benčića, Damira Bušića i Milana Živkovića, predsjednik Milanović obišao je interaktivno događanje na kojem su mu predstavljeni tehnološki noviteti i rješenja na području kritične mrežne komunikacija u segmentima poput javne sigurnosti, obrane, željezničkog prometa te digitalizacije zračnog prometa.