Veliki porast potražnje za tabletima i računalima u EMEA regiji

Veliki porast potražnje za tabletima i računalima u EMEA regiji
DepositPhotos

Tableti, stolna i prijenosna računala te radne stanice proteklih se godina nisu prodavali najbolje, ali pandemija koronavirusa potaknula je zaokret u pozitivnom smjeru pa se kroz četvrti kvartal ostvario rast od 16,6 posto na EMEA (Europa, Bliski istok i Afrika) tržištu. Sve zahvaljujući povećanim potrebama u obrazovnom sektoru, ali i sve većem u potrošačkom dijelu.

Riječ je o godišnjem rastu, a ukupno je isporučeno 24,1 milijun tableta, prema izvješću koje donosi IDC. A kad se secira cijela situacija, može se vidjeti da tradicionalna PC računala imaju poveći rast pa se tako za potrošaški segment bilježi 21,3 posto rasta dok komercijalni bilježi 13,6 posto rasta.

Zapadno-europsko PC tržište pritom se može pohvaliti najboljim rezultatom u cijeloj EMEA regiji jer imalo je rast od 20 posto na godišnjoj razini. Istina jest, stolna računala su pala za 25 posto, ali prijenosna su spasila situaciju s 12,9 milijuna isporuka, što je rezultiralo rastom od 39,4 posto u odnosu na četvrti kvartal 2019.

Kako u IDC-u objašnjavaju, tako nešto zbilo se zbog lockdowna, učenja i rada od kuće, ali i potrebom za kvalitetnijim uređajima, koji mogu zadovoljiti potrebe u smislu zabave. Također, navodi se i da bi rezultati bili još bolji da nije bilo ograničene proizvodnje, do koje je pak došlo zbog izostanka potrebnih komponentni, odnosno, materijala za izradu komponentni. Time su najviše patili oni uređaji nižeg ranga, za kojima je bila izraženija potreba.

Što se pak tiče pet najvećih proizvođača na PC tržištu, zajedno čine 81,1 posto tržišta u odnosu na 82,4 posto godinu ranije. Pritom je na prvom mjestu Lenovo (uključujući Fujitsu) s 25,7 posto udjela i rastom od 17,4 posto.

Na drugom je mjestu HP s 23,2 posto udjela na tržištu, Dell je treći s 14,7 posto udjela i rastom od 23,8 posto na godišnjoj razini. Acer se domogao četvrtog mjesta i ima 9,4 posto udjela, a sad je na petom mjestu ASUS s 8,1 posto udjela.