Nastavljamo s analizama domaćeg ICT tržišta i u prvoj velikoj analizi donosimo vam TOP 100 najuspješnijih domaćih ICT trvtki prema ukupnom prihodu u 2019. godini gdje je očekivano na prvom mjestu Hrvatski Telekom, slijedi ga A1 Hrvatska, dok se na trećem mjestu smjestio najveći domaći distributer, ali i proizvođač M SAN, pokazuju to tvrtke Bisnode i portal Poslovna.hr koje je analizirao ICTbusiness.info.
Na četvrtom mjestu je Tele2 koji je i službeno promijenio vlasnika, dok na petom mjestu se prema prihodima smjestio najveći domaći izvoznik Ericsson Nikola Tesla.
Među prvih deset smjestila su se još dva telekoma, ali ispred njih na šestom i sedmom mjestu dvije najveće domaće IT kompanije King ICTZ inače u vlasništvu M SAN-a te Combis u vlasništvu HT-a. Nakon njih slijede Optima Telekom kojim upravlja HT te odmah nakon njega Iskon koji je u vlasništvu HT-a.
Prvih deset u TOP 100 najvećih domaći ICT kompanija prema prihodu zaključuje Mercury Processin Services International tvrtka koja se bavi procesiranjem transakcija u kartičnom segmentu.
Znamo da će mnogi reći kako će se opet na listi naći i tvrtke koje možda ne pripadaju po pretežitoj djelatnosti ovom segmentu, ali NKD je realno jedina prava odrednica. Problem naravno nastaje jer mnogima NKD odnosno glavna djelatnost prema NKD je samo jedna u nizu djelatnosti ponekad i nije ključna. Dakle cijeli ICT pripada u tri NKD područja softver 62.01, 62.02, 62.03, 62.09, 63.11; računala 26.20, 58.21, 58.29, 95.11 te komunikacije i telekomi 26.30, 61.10, 61.20, 61.30 i 61.90. Prema ovim NKD-ovima u analizu je ukupno ušlo više od 13 tisuća tvrtki.
TOP 100 najvećih domaćih ICT kompanija prema prihodima
Končar je putanju snažnog rasta nastavio i u prvom tromjesečju 2025., osiguravši dodatan zamah za nastavak stabilnog i uspješnog poslovanja. U promatranom razdoblju ugovoreno je novih poslova u iznosu od 416,3 milijuna eura, pri čemu izvozna tržišta zauzimaju udio od visokih 78 posto.
Deutsche Telekom potpisao je dugoročni strateški sporazum s Google Cloudom, koji traje do 2030. godine. Fokus je na integraciji clouda i umjetne inteligencije (AI) za DT-ovu IT infrastrukturu, mreže i poslovne aplikacije, uključujući migraciju njegovog SAP okruženja.
Poslovni prihodi Span Grupe iznose 61,1 milijun eura i veći su za 80 posto u odnosu na isti kvartal prošle godine. Dobit prije kamata, oporezivanja, amortizacije i deprecjacije i to prije jednokratnih stavki (EBITDA) iznosi 4,1 milijun eura i bilježi rast od 50 posto u odnosu na promatrano razdoblje prošle godine, dok je EBITDA nakon jednokratnih stavki porasla za 61 posto i iznosi 3,9 milijuna eura. Neto dobit Grupe za prva tri mjeseca 2025. godine iznosi 2,7 milijuna eura, što je rast od 108 posto u odnosu na isto razdoblje lani.