Span nastavio s rastom poslovanja u 2020. godini većim od 25 posto, a ove godine očekuju i bolje

Span nastavio s rastom poslovanja u 2020. godini većim od 25 posto, a ove godine očekuju i bolje
Dražen Tomić / Tomich Productions

Uglavnom što je obilježilo 2020 svi znaju, a to je pandemija koja je prije svega usmjerila projekte i ubrzala ih, ističe za ICTbusiness.info predsjednik Uprave Spana Nikola Dujmović i dodaje kako je kriza usmjerila  komunikacije i sigurnost u smjeru da su postale dnevna tema. Jedna od najvećih domaćih ICT izvoznika nastavlja rast prihoda veći od 25 posto, profitabilnost također raste, a 2021 bi trebala biti još i bolja.

Osim klasične digitalizacije i digitalne transformacije treba istaknuti da nikada nije bilo više sigurnosnih napada od malih ransomware pa do SolarWinds afere koja će se još godinama povlačiti, pojašnjava dalje Dujmović i ističe kako će informacijska sigurnost i svi njezini aspekti ostati ključna tema i u 2021.

„Osim sigurnosti najveći interes je bio u AI području koje se više ne smatra avangardom već pomalo mainstream tehnologijom“, ističe Dujmović.

Pritom treba istaknuti kako svi kreću s velikim ulaganjima u rješenja bazirana na umjetnoj inteligenciji. Primjerice, program Digitalna Europa osigurat će financiranje projekata u pet ključnih područja , od kojih svaki ima svoj okvirni proračun i to računalstvo visokih performansi 2,23 milijarde eura, umjetna inteligencija 2,061 milijardi eura, cybersecurity 1,65 milijardi eura, napredne digitalne vještine: 577, 35 milijuna eura te implementacija, najbolje korištenje digitalnih kapaciteta i interoperabilnost 1,072 milijardi eura.

Nadalje Dujmović ističe kako je Span kao i svake godine imali smo nekoliko stotina projekata a najbolje i najvažnije projekte smo radili za svoje velike kupce, većinom u inozemstvu.

„Poslovanje je bilo jako dobro, rasli smo 25 posto u prihodima, a konsolidirano i više uz pristojnu profitabilnost. Ove godine se nadamo još boljem rezultatu. I na kraju tehnologije koje nas čekaju u 2021. i dalje su prije svega cloud Microsoft Azure, Amazon Web Services i Google Cloud koje su postale dio redovnog rječnika i hrvatskih kupaca“, zaključuje Dujmović.