Realme najbrže dogurao do 50 milijuna isporuka mobitela

Realme najbrže dogurao do 50 milijuna isporuka mobitela

Tržište pametnih telefona u trećem je kvartalu poraslo za 32 posto ukoliko gledamo situaciju u odnosu na drugo tromjesječje ove godine, no na godišnjoj razini svjedočili smo padu od četiri posto. Brojkom, isporučeno je oko 380 milijuna uređaja kroz treći kvartal.

Veliki proizvođači kao Huawei, Apple, OPPO, Vivo i LG gubitaši su, Samsung se ponešto okoristio i odvojio na samom vrhu, ali najveći dobitnik u vremenima pandemije koronavirusa svakako je Realme. Rast na godišnjoj razini za tu kompaniju iznosi 45 posto, a na kvartalnoj čak 132 posto. Ujedno, taj brend je najbrže dogurao do 50 milijuna isporuka! Takav podvig nisu postigli ni Apple ni Samsung, Huawei, Xiaomi... u svojim počecima.

Inače, Realme je kineska kompanija, osnovana 4. svibnja 2018. i iza nje stoji Sky Li, njen prvi čovjek. Pun pogodak za brend bilo je uz kinesko sjedište otvoriti i indijsko pa krenuti u osvajanje tog potentnog tržišta. Kao mnogi kineski proizvođači, tako je i ovaj kao strategiju postavio rad na nešto jeftinijim uređajima impozantnih performansi. Ali, uz posebnu pažnju na dizajn i boje samih pametnih telefona. To se pokazalo kao pun pogodak.

Primjerice, u Indiji je već tijekom siječnja prošle godine Realme bio među pet najvećih proizvođača, na području Jugoistočne Azije pojavio se tijekom četvrtog kvartala 2018. i već za pola godine bio je među pet najjačih. Ne ide mu loše ni u Europi, pa je u Španjolskoj vrlo brzo ušao u društvo pet najjačih. Baš kao i u Rusiji kroz treći kvartal ove godine.

Na kineskom tržištu trenutno je šesti i bilježi 90 posto rasta na kvartalnoj razini. Što se tiče 5G tržišta, njegovi su uređaji uspjeli isporukama dosegnuti peto mjesto.

A iduća bi godina trebala biti istinski iskorak na svjetskoj razini jer Realme ne želi stati s ovime što sad ima, želi ući u društvo pet najjačih u svakom smislu, zbog čega se nastavljaju ulaganja, inovacije i smišljaju nove strategije, kojima će nastaviti pridobivati mlade korisnike, a pritom ne gubiti one koji su pristigli kroz posljednje dvije godine.