Rad od kuće mnogo jednostavniji IT tvrtkama

Rad od kuće mnogo jednostavniji IT tvrtkama

Domaće IT tvrtke mnogo se lakše mogu prilagoditi radu od kuće od ostalih jer imaju i alate i znanje, ali i u svakodnevnom poslovanju koriste IT rješenja. Iako mnogi tvrde kako su danas sve kompanije na neki način IT firme, mnogima rad od doma nije tako jednostavan kao IT-evcima.

Hrvatske IT tvrtke, poput Infobipa, Compinga, Combisa, GDi-a , King ICT-a, CROZ-a, IN2, Spana, Infinuma, ali i drugih, pokrenuli su rad od doma. Možda je najdalje u tome otišao Infobip koji se s utjecajem korona virusa upoznao u svojim brojnim uredima diljem svijeta, budući da je riječ o najvećoj domaćoj IT kompaniji s više od 64 ureda diljem svijeta. I velike svjetske korporacije iz tehnološkog svijeta u Silicijskoj dolini poslali su svoje zaposlenike doma i to se odnosi na Facebook, Google, Twitter, ali i mnoge druge.

Treba jasno naglasiti kako je problem korona virusa donio mnogo novih izazova izvan klasičnog rada od samog rada od doma. Tako na izravan upit ICTbusiness.info iz Compinga ističu kako je osnovan krizni stožer i pripremljen plan rada već na početku ove krize.

„Budući da smo ICT tvrtka, velik dio poslovanja možemo obavljati neovisno o lokaciji. Komuniciramo s našim djelatnicima te smo uveli mjere s ciljem smanjivanja mogućnosti pojave i širenja zaraze. Uveli smo digitalne sastanke, što znači da komuniciramo s našim klijentima i partnerima telefonski, mailom i video konferencijama. Koristimo komunikacijske i kolaboracijske alate te druge interne kanale koji su dio našeg uobičajenog poslovanja“, ističu iz Compinga.

Nadalje, napominju da u ovom trenutku Comping u potpunosti obavlja djelatnost na svojim lokacijama, ali će se voditi preporukama Stožera civilne zaštite i Hrvatskog zavoda za javno zdravstvo. „U slučaju da će tijek ove epidemiološke krize biti takav da ćemo morati organizirati rad s udaljenih lokacija, suočit ćemo se s određenim izazovima, ali istodobno steći znanja o funkcionalnostima takvog rada".

"Naši dobavljači opreme već su najavili kašnjenja u isporukama robe, stoga smo u stalnoj komunikaciji s našim klijentima kako bismo osigurali kontinuitet u isporukama i neometane poslovne procese naših klijenata". Compingov krizni stožer sastoji se od tima koji stalno prati situaciju i u dogovoru s Upravom poduzima potrebne radnje kako bismo osigurali zdravlje naših djelatnika i kontinuitet poslovanja naših klijenata“, zaključuju iz Compinga.

Iz Nanobita pak ističu kako od danas uvode promjene u organizaciji rada kompanije te će svi koji žele moći raditi od doma.

„Od ponedjeljka uvodimo obavezan rad od doma za sve one koji su putovali izvan zemlje, u područja Hrvatske koja su pod strožim mjerama opreza (trenutno Istra), kao i za one koji dolaze u kontakt s osobama koje su putovale izvan Hrvatske ili u mjesta pod strožim mjerama opreza. Rad od doma nije nam nepoznanica jer ga i inače povremeno omogućavamo, ali nikada nismo bili primorani tako raditi kroz dulji period. Vjerujemo da smo organizacijski dovoljno dobro posloženi da ne osjetimo pad u efikasnosti. Naime, interno uglavnom komuniciramo preko Slacka, a sada smo testirali i uveli komunikaciju preko Zooma. Dakle, nismo ovisni o susretima licem u lice, ali sigurno ćemo se naći pred nekim novim izazovima koje je trenutno teško predvidjeti. Također, formirali smo krizni stožer koji zaposlenike redovito obavještava o najnovijim informacijama i uputama vezanim uz funkcioniranje Nanobita u trenutnoj situaciji i svim odlukama vezanim uz zaposlenike“, ističu iz Nanobita.

Što se tiče poslovanja tvrtke, ističu kako nastavljaju s uobičajenim radom, a zasad ne predviđaju značajnije negativne utjecaje na poslovanje niti se brinu o mogućim crnim scenarijima i negativnim prognozama. Trude se, kažu, ostati racionalni i dodaju da se, budući da je situacija iznimna, bave svakim novim izazovom pojedinačno i rješavaju ih u hodu.

„Pratimo preporuke nadležnih službi, uz interne preporuke o mjerama prevencije (održavanje higijene i ograničavanje osobnih i profesionalnih kontakata na one najnužnije). Usto, od 13.3. naši uredi u Istri prelaze na rad od kuće. Od istog datuma kao mjeru opreza preporučujemo rad od kuće za ostale naše zaposlenike koji spadaju u rizične skupine, dakle one starije od 60 i oboljele od kroničnih bolesti. Također, za osobe koje su boravile na lokacijama u kojima je potvrđena zaraza koronavirusom ili čiji su članovi kućanstva boravili na tim lokacijama, a nemaju simptome, propisan je obvezan rad od kuće“, ističu iz IN2.

Ako se okolnosti promijene i nadležne službe to zatraže, aktivirat će opciju rada od kuće za sve zaposlenike, pojašnjavaju na upit ICTbusiness.info i dodaju da ovakav rad pretpostavlja sve uobičajene komunikacijske kanale - e-mail, aplikacije za razmjenu poruka i timski rad, telefonsku komunikaciju, udaljeni pristup te Skype.

„Naš je svakodnevni posao razvijanje digitalnih rješenja koja će, između ostalog, omogućiti fleksibilnost rada i poslovanja. U tom smislu, naše uobičajeno poslovanje može se bez poteškoća odvijati udaljenim radom, odnosno radom od kuće. Za sve naše zaposlenike osiguravamo punu tehnološku podršku pa ovakav način organizacije rada ne bi smio snažnije utjecati na njegovo redovno odvijanje. No jasno je da bi dugotrajniji udaljeni rad, kao i otkazivanje skupova, konferencija, sastanaka i poslovnih putovanja u velikoj mjeri mogli utjecati na poslovanje brojnih poslovnih subjekata pa prema tome i na cjelokupno gospodarstvo“, ističu iz IN2.

IN2 grupa razvila je krizni plan i proceduru temeljenu na preporukama Hrvatskog zavoda za javno zdravstvo i Ministarstva zdravlja te vlastitog postojećeg plana postupanja u kriznim situacijama. Taj plan obuhvaća niz preventivnih mjera usmjerenih na edukaciju o mjerama prevencije, praćenje stanja i organizaciju rada, povezanih uz preporuke zdravstvenih i epidemioloških službi, kao i korektivne mjere u slučaju sumnje na širenje zaraze. „Imamo krizni stožer koji se svakodnevno sastaje i prati razvoj situacije, redovito interno komuniciramo sve novosti te podsjećamo na mjere opreza, a svi su naši zaposlenici upoznati s procedurom postupanja ako posumnjaju na oboljenje“, zaključuju u IN2.

Iz Spana poručuju da je kompanija spremna odgovoriti na sve izazove i probleme proizašle iz trenutne situacije te su osnovali krizni stožer i naložili da svi koji mogu raditi od kuće ne dolaze.

„Svi sastanci su online preko Teamsa. Naše dežurne službe koje rade u uredima su podijeljene u grupe koje se ne susreću kako bismo smanjili mogućnost zaraze ako se virus ipak pojavi u firmi. Napravili smo i test produktivnosti prije 10-tak dana da otkrijemo što treba da ljudima doma bude jednako produktivno pa smo otkrili na primjer da u slučaju rada od doma treba uzeti neku dodatnu opremu iz firme kao što je veliki monitor ili dva monitora za support inženjera. Uglavnom, dobro smo se spremili“, ističu iz Spana na upit ICTbusiness.info.

Iz Infinuma naglašavaju da kod njih već određena količina ljudi inače radi od doma i da imaju tu fleksibilnu politiku, tako da im generalni rad od doma nije stran pa ne očekuju da će to utjecati na poslovanje.

„Zasad ne usmjeravamo ljude da obavezno rade od doma i tu primarno slušamo preporuke Stožera civilne zaštite. Kao mjere opreza, a u skladu s najnovijim preporukama za putovanje i javna okupljanja, donijeli smo sljedeće odluke: odgodili smo sva službena putovanja, sva događanja koja organiziramo interna ili javna“, ističu na upit ICTbusiness.info.

Kod rada od doma koriste niz softverskih alata, točnije vlastito rješenje Productive te Slack i druge alate za online kolaboraciju. „Mislimo da je trenutno još rano pričati o generalnom utjecaju za poslovanje jer nitko ne zna koliko će dugo trajati ovakvo stanje i koje će biti posljedice za globalnu ekonomiju“, zaključuju iz Infinuma.

„Apsolutno smo svjesni svih rizika, unatrag više od mjesec dana svakodnevno pratimo situaciju, uvodimo nove mjere i savjetujemo svoje zaposlenike kako da sačuvaju svoje zdravlje, ali i kako da postupaju u slučaju da se zaraze, da budu odgovorni prema sebi i drugima, bilo da je riječ o sumnji na koronavirus, gripu ili pak neku drugu zaraznu bolest. Još od prve informacije o pojavi zaraze u Hrvatskoj, savjetovali smo trudnicama i zaposlenicima s kroničnim bolestima da rade od kuće, a naravno da smo limitirali veća okupljanja, odlaske na inozemne konferencije, putovanja i zapravo slijedimo sve preporuke koje dolaze od Hrvatskog zavoda za javno zdravstvo“, ističu na upit iz jedne od najvećih domaćih IT kompanija Combisa.

Iz tvrtke dodaju kako upućuju zaposlenike da se vode smjernicama HZJZ-a vezano uz održavanje higijene te su pojačali dezinfekcijske mjere unutar radnih prostora i kod tehničara na terenu.

„U principu naveli ste više-manje sve standarde načine poslovanja od doma, tzv. Home Office mod rada. Dodatno, ono što je možda specifično za neke naše timove, jest što mi možemo udaljeno obavljati i neke kompleksnije radnje kao što je održavanje određenih sustava kod korisnika i to nam sigurno u neku ruku olakšava posao. Dodatna olakotna okolnost nam je što smo kao IT tvrtka i promicatelji digitalizacije, jako dobro upoznati sa svim alatima koji nam služe kako bismo mogli raditi s bilo kojeg mjesta, što uključuje i udobnost vlastitog doma. To su naravno alati poput Microsoft Teamsa, Cisco WebEx-a, našeg ARA i EMA rješenja i slično“, ističu iz Combisa.

Ponavljaju kako će izazova neminovno biti. I dalje je osobni kontakt vrlo važan u njihovoj poslovnoj kulturi, i, iako se to radi trenutne situacije možda ne čini tako, smatraju to dobrim, pojašnjavaju iz Combisa i dodaju da je teško procijeniti kako će uistinu sve skupa utjecati ne samo na tvrtku, nego općenito na naše gospodarstvo, iako svakodnevno rade procjene rizika upravo stoga da ga pokušaju svesti na najmanju moguću mjeru.

Combis ima poseban stožer za ovakvu krizu, a jedan takav je oformljen u sklopu čitave HT grupacije čim je virus iz Kine prešao u Europu. „Zdravlje i sigurnost naših djelatnika i korisnika nam je na apsolutnom vrhu liste prioriteta i ovu situaciju shvaćamo onako kao joj i priliči - maksimalno ozbiljno. Više puta na dnevnoj bazi u kontaktu smo s državnim tijelima zaduženima za situaciju oko koronavirusa čija saznanja promptno komuniciramo svim djelatnicima tako da mjesta panici nema. Imamo pripremljen business continuity plan na razini grupe te smo spremni podržati poslovanje naših korisnika u najvećoj mogućoj mjeri. Među mjerama koje smo poduzeli ističemo i odgode svih poslovnih putovanja u inozemstvo kao i strogu preporuku da se odgode privatna putovanja“, zaključuju iz Combisa.

"U veljači smo formirali Tim za upravljanje kriznom situacijom za razini cijele M SAN grupacije što obuhvaća sve tvrtke u RH i regiji", ističu iz M SAN Grupe. "Tim za upravljanje kriznom situacijom odgovoran je za planiranje, definiranje, koordinaciju i nadzor provedbe svih mjera i aktivnosti kojima je cilj maksimalno umanjiti rizik širenja COVID-19 zaraze u svrhu zaštite života i zdravlja zaposlenika i njihovih obitelji, osiguranja kontinuiteta poslovanja i umanjivanja financijske štete uzrokovane krizom", pojašnjavaju na upit ICTbusiness.info.

„Razradili smo planove, osigurali alate za komunikaciju i koordinaciju poslovanja i već od sutra prva skupina od 233 zaposlenika (RH i regija) će svoje radne obveze zbog povećanih mjera opreza obavljati od kuće. Za sve radne uloge poduzimamo maksimalne mjere zaštite zaposlenika, s tim što ćemo posebnu pažnju u tom pogledu usmjeriti na zaposlene koji su u nekoj od rizičnih skupina (po pitanju zdravstvenog statusa, dobi, skrbi u kućanstvu i slično). Podignuta je razina higijene i u našim prostorima postavljeni su dezinfekcijski uređaji“, ističu iz M SAN-a i King ICT-a.

Kako bi zaštitili zdravlje svojih djelatnika, potiču online sastanke i otkazuju sve sastanke i putovanja koji nisu neophodni, pojašnjavaju i ističu kako su svjesni da održavaju važne IT sustave za koje je neophodno funkcioniranje bez zastoja. Stoga su, kažu, osigurali da se poslovanje i projekti tvrtke odvijaju bez većih poteškoća koliko god je u njihovoj moći.

„Svakodnevno pratimo situaciju i aktiviramo odgovarajuće unaprijed isplanirane mjere i aktivnosti. Uspostavljeni su komunikacijsko-eskalacijski kanali za zaprimanje, obradu, usmjeravanje i upravljanje svim informacijama vezanim za ovu krizu. Uspostavili smo sve mehanizme i procedure kako bismo zaprimili, uskladištili, proizveli i isporučili opremu kupcu na siguran i zaštićen način uz maksimalnu zaštitu naših zaposlenika. Do ovog trenutka nije zabilježen slučaj zaraze niti na jednoj lokaciji sjedišta ili izdvojenog pogona naših tvrtki u pet zemalja u kojima djelujemo i radimo. Spremni smo adekvatno reagirati na svaku buduću situaciju“, zaključuju iz M SAN Grupe i King ICT-a.

Poslovna Inteligencija će sljedeća dva tjedna organizirati rad od kuće s minimalnim dežurstvom u njihovom uredu u Fabrici, a sva poslovna putovanja, edukacije i događanja su u ovom periodu otkazali, ističu iz te domaće IT tvrtke.

„U slučaju potrebe i duljeg trajanja epidemije izazvane korona virusom taj period ćemo produljiti. Naši konzultanti svi imaju službena prijenosna računala i mobilne uređaje koje će normalno koristiti u radu od kuće, a dodatno mogu koristiti i monitore koje inače koriste u uredu te slušalice za potrebe konferencijskih poziva. I prije ove krizne situacije smo dobar dio projektne komunikacije s korisnicima i partnerima odrađivali korištenjem audio i video konferencija te smo se spajali na sustave korisnika korištenjem VPN konekcija, tako da nam to nije nimalo neuobičajeno“, pojašnjavaju iz Poslovne inteligencije.

Što se tiče poslovanja, ističu kako je im je trenutačna situacija definitivno izazov s kakvim se do sada još nisu susreli, ali su, kažu, svjesni su situacije i moraju joj se prilagoditi.

„I naši korisnici se uglavnom nalaze u državama koje su pogođene korona virusom, tako da u većini slučajeva i oni imaju organiziran rad od kuće i ograničenja za putovanja. Naši projekti su uglavnom veliki i kompleksni za velike globalne korisnike te za sada nemamo nagovještaj bilo kakvih promjena osim promjene načina rada. Ono što možemo očekivati kao posljedicu krize je globalno usporavanje gospodarstva te posljedično smanjenje broja potencijalnih novih projekata u našem području, ali i manje zahtjeva za softver iz našeg portfelja, što bi se moglo odraziti na buduće prihode. U svakom slučaju, moramo računati na to da će biti i situacija u kojima će biti i odsustva s posla zbog bolesti, karantene ili propisane samoizolacije, te u takvim slučajevima očekujemo podršku države kroz mjere za koje uskoro vjerujemo da će biti donesene, kao što su već donesene u mnogim zemljama, a koje će svim tvrtkama, oštećenim ili ugroženim zbog virusa, omogućiti da lakše prebrode krizni period“, pojašnjavaju iz Poslovne inteligencije.

„Naš krizni tim, koji se brine za sve što je vezano za epidemiju korona virusa, aktivan je već tri tjedna, a u njemu su naš voditelj informacijske sigurnosti koji ima veliko iskustvo u svim pitanjima sigurnosti, naša voditeljica ljudskih resursa i nas troje članova Uprave. Planovi i interne procedure su pripremljeni i usklađeni s preporukama HZJZ i Vlade RH, a sve promjene pratimo u realnom vremenu i prilagođavamo se promjenama uvjeta prema potrebama. Za sada smatramo da osim mjera koje smo poduzeli neće biti potrebno donositi ništa dodatno, ali mi smo vrlo agilna tvrtka i sigurno ćemo se znati brzo prilagoditi svakoj novoj promjeni“, zaključuju iz Poslovne inteligencije.